Dekoracje OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Sufit z roślin

Zielone zadaszeniaZacienienia z roślin doskonale prezentują się w każdym ogrodzie, a do tego są tanie. Zanim na pergoli czy stelażu pojawią się bujne kwiaty, musimy uzbroić się w cierpliwość. Warto jednak poczekać, bo efekt jest zachwycający. Na parasole z roślin wybiera się drzewa, których pędy tworzą rozłożystą koronę. Aby osiągnąć pożądany rezultat, musimy zaszczepić drzewo na pniu, który tworzy podkładkę. Gatunki najlepiej nadające się na parasolowatą koronę to grab pospolity, wierzba iwa, miłorząb pospolity, morwa biała, brzoza brodawkowata, jesion wyniosły oraz buk pospolity.

Roślinne zadaszenia

Pnącze winorośli
Parasol z winorośli

Z drzew można zrobić także inny rodzaj zacienienia, tworząc konstrukcję na wzór altany. Wówczas filarami są ich pnie, a dach stanowią korony splatające się razem. Jeśli chcemy utworzyć zadaszenie z roślin pnących, rozrastających się na drewnianych lub metalowych stelażach, pamiętajmy, by wybierać gatunki wieloletnie. Kiedy będziemy je odpowiednio pielęgnować i przycinać, odpłacą się nam pięknymi liśćmi, tworzącymi malowniczy zakątek.

Zacienienie z róż – na metalowych stelażach warto poprowadzić róże pnące. Taki kwiecisty dach prezentuje się naprawdę imponująco. Kwiaty należy odpowiednio przycinać i systematycznie wraz ze wzrostem podwiązywać do metalowych rurek. Musimy jednak liczyć się z tym, że daszek będzie coraz bardziej przejrzysty wraz z nadejściem jesieni.

Białe róże pnące
Altanka z różami pnącymi

Zielone zadaszenie – pnącza i winorośle idealnie nadają się do zacenienia słonecznych stanowisk. Oprócz dachu winorośle dostarczą nam również pysznych owoców. Trzeba jednak zadbać o to, aby długie i ciężkie pędy miały oparcie. Można więc zrobić kratę z drewnianych belek, po której będą się wić. Świetną rośliną na kwietne osłony jest też glicynia. Doskonale sprawdzi się także złotokap o pięknych, żółtych kwiatach oraz winobluszcz pięciolistkowy przebarwiający się jesienią.

Zamiast dachówki – rośliny rozwijające się na dachach doskonale wyglądają w ogrodach rustykalnych. Są dużo mnie kosztowne niż dachówka, a robią ogromne wrażenie. Musimy tylko upewnić się, czy konstrukcja zadaszenia wytrzyma napór lekkiej warstwy drenażu i porastających kwiatów. Pamiętajmy też, że zimą pojawi się dodatkowe obciążenie – zalegający śnieg. Na zielone zadaszenia nadają się rośliny o płytkim systemie korzeniowym. Muszą być także mało wymagające i znosić dobrze suszę.

Przeczytaj koniecznie:  Jak przygotować trawnik do zimy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *