OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Więcej pnączy

PnączaClematisy, bluszcze, winobluszcze, hortensje pnące… Pnącza są niezastąpione w osłanianiu i ozdabianiu przestrzeni. Warto je rozmnożyć! Pnącza to jedne z najbardziej atrakcyjnych roślin ogrodowych. Umożliwiają tworzenie wielu kompozycji, gdyż są bardzo plastyczne i zwykle szybko przyrastają w ciągu roku. Rozmnażając samodzielnie te rośliny, wykorzystajmy młode pędy.

Jak rozmnażać pnącza?

Pnącza
Białe, kwitnące pnącze

U podstawy zdrewniałych pnączy, takich jak akebia, można zauważyć nowe odrosty. Należy użyć ich do rozmnożenia naszych roślin poprzez tzw. odkłady. Polega ono na ukorzenianiu bocznego pędu bez oddzielania go od rośliny matecznej. Metoda ta jest na tyle skuteczna, że rozmnażanie w większości przypadków kończy się sukcesem. Można ją także z powodzeniem stosować do rozmnażania np. glicynii i innych pnączy. Zabieg ten jest bardzo prosty. Rozpoczynamy od wyboru elastycznego pędu, który da się przygiąć do ziemi na wysokości około 30 cm od wierzchołka. Chodzi o to, żeby umieścić część rośliny w ziemi i w ten sposób zmusić ją do wypuszczenia nowych pędów.

Kiedy po koło 12 miesiącach ukształtują się nowe korzenie, można odciąć pęd od rośliny matecznej i przesadzić go w inne miejsce. Należy oberwać liście, które podczas wsadzania mogą zostać przykryte ziemią, ponieważ w przeciwnym razie zaczną gnić. Trzeba również upewnić się, że łodyga po wkopaniu będzie stabilnie osadzona. Warto przymocować ją za pomocą drutu, który potniemy na 15-20 cm kawałki i pozaginamy wpół, tworząc haki.

Krok po kroku…

  1. Pnącze
    Pnącza przy budynku

    Za pomocą tyczki lub widełek zaznacz miejsce, w którym pęd styka się z ziemią i zrób płytki rowek o głębokości do 10 cm.

  2. Delikatnie napnij pęd przy liściu i zaaplikuj w miejscu nacięcia preparat ukorzeniający. Przyspieszy to wzrost.
  3. Usuń liście, które podczas wsadzania mogłyby zostać przykryte ziemią, żeby nie zaczęły gnić.
  4. Umieść pęd w rowku, przymocuj go za pomocą drucianej pętelki, zasyp ziemią, uklep i obficie podlej.

Czekaj na afekty i ciesz się z czasem pięknym, rozłożystym pnączem.