OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe werandy i balkony zieleń na parapecie zielone aranżacje

Ogródek ziołowy

Zioła w domuPrzydomowa uprawa ziół to najlepszy sposób na zapewnienie sobie stałych dostaw aromatycznych i zdrowych przypraw. Uprawę i pielęgnację ziół rozwinęli na naszych ziemiach mnisi. Szczególne zasługi mają na tym polu benedyktyni, znani także szeroko z uprawy warzyw i owoców. Zakonnicy doskonale znają działanie ziół i umieją to wykorzystać. To ogrody przyklasztorne położyły podwaliny pod nowoczesny ogród ziołowy.

Ogródki ziołowe

Ogród ziołowy na balkonie
Pomysł na ogródek ziołowy na tarasie

Klasyczny ogródek ziołowy ma postać szachownicy poprzecinanej niskimi bukszpanowymi żywopłocikami. Może też być zaaranżowany w formie spirali usypanej z kamieni polnych, ostatecznie zioła można uprawiać w doniczkach. Ogródek może powstać praktycznie w każdych warunkach. Ścieżki są tu zbędne, ich zadania strukturalne mogą przejąć nasadzenia z santoliny czy tymianku. Do formowania nadają się hyzop, kocanki i cząber. Między nimi można uprawiać zioła lecznicze i przyprawowe, jak bazylia i szałwia muszkatołowa. Ziołowa spirala może skupiać na kilku piętrach różne gatunki ziół. Na samym szczycie uprawiamy zioła ciepłolubne, lubiące słońce, jak tymianek i lawenda. Środkowe piętro, gdzie podłoże jest nieco wilgotniejsze, warto zarezerwować dla bylicy, melisy i szałwii. Najniżej położone stanowiska nadają się pod uprawę m.in. szczawiu, mięty i rzeżuchy.

Zioła
Ogród z ziołami

Zioła mogą być także wypełnieniem luk między płytkami ścieżki ogrodowej, do takich zadań wykorzystujemy np. miętę, leptinellę i macierzankę piaskową. Istnieje nawet alternatywa dla trawnika – jest nią pewna niekwitnąca forma rumianu rzymskiego Chamaemelum nobile ‘Treneague’. Jest ona odporna na deptanie, a po roztarciu roztacza przyjemny zapach.

Balkony i tarasy zapewniają idealne warunki do rozwoju bazylii, szałwii ananasowej i innych śródziemnomorskich ziół. Na zimę zioła wstawia się do mieszkania. Takie rośliny warto eksponować w ładnych donicach. Do ogródka ziołowego dobrze pasują terakotowe donice w kolorach piasku i gliny.