OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Wiosenny ogródek

PrzebiśniegiPrzebiśniegi, krokusy, szafirki, hiacynty czy też pierwiosnki gruzińskie kojarzą nam się w ogrodzie z przebudzeniem przyrody i pierwszymi wiosennymi kobiercami kwiatów, a to przecież z tych drobnych, niepozornych bulw, cebulek i kłączy przyroda budzi się do życia. Te wczesnowiosenne rośliny cebulowe pysznią się wspaniałymi kwiatami niemal w każdym ogrodzie i nie wymagają wiele trudu w uprawie, odwdzięczając się corocznie obfitym kwitnieniem. Najefektowniej prezentują się posadzone gęsto w dużych grupach. Niedługo po tych roślinach zakwitają najwcześniejsze tulipany, tworząc piękne kolorowe kobierce.

Zwiastuny wiosny

Szafirek
Szafirki; źródło: regiodom.pl.

Swoje płatki rozchylają również narcyzy o pięknych złotożółtych kwiatach. Najlepszym towarzystwem są dla nich byliny o bujnym ulistnieniu, np. funkie (hosty), gdyż zasłaniają one niezbyt efektowne żółknące liście narcyzów po ich przekwitnięciu. Tuż po nich rozwijają się kolejne niebieskie zwiastuny wiosny, czyli niezapominajki lubiane przez wszystkich. Niezapominajka uprawiana jako roślina dwuletnia bywa przy tym kłopotliwa, ponieważ lubi się sama obsiewać i pojawiać w różnych nieprzewidzianych miejscach rabaty. Ułudki wiosenne doskonale się sprawdzają jako niska roślina okrywowa, natomiast fiołki wonne można wykorzystać w cienistych zakątkach pod krzewami czy na rabatach między wysokimi bylinami, tworząc piękne kolorowe dywany. Niebieskie kwiaty ma także niewymagająca brunera. Miodunki o ozdobnych liściach, które są długie i pstrokate, stanowią dekorację w zacienionych zakątkach ogrodu.

Białe żonkile
Żonkile; źródło: fragrantica.pl.

Sympatyczne kwiaty bratków zakwitają wiosną, mieniąc się rożnymi kolorami. Ich żywe barwy przyciągają wzrok. Stokrotki przypominające pomponiki dobrze wyglądają w połączeniu z niezapominajkami i roślinami cebulowymi, na przykład tulipanami. Prawie każdy zna kwiaty sasanek, przypominające dzwoneczki, najpierw skromnie schylają się nad ziemią, później prężą się dumnie do słońca. Rozkwitają na samym początku wiosny, czasami już pod koniec marca, a najczęściej w pierwszej połowie kwietnia.