BUDOWA I REMONT

Jak podłączyć pralkę?

Kupiłaś nową pralkę i nie wiesz, jak ją podłączyć? O pomoc możesz poprosić hydraulika lub pracownika w sklepie ze sprzętem AGD, w którym kupiłaś sprzęt. Można jednak samemu podłączyć pralkę, trzymając się zasad zawartych w instrukcji. Już tak niewiele dzieli cię od pierwszego prania. W jaki sposób połączyć pralkę? O czym pamiętać?

Pralki automatycznej podłączenie do wody i prądu
Podłączenie pralki; źródło: dom.pl.

Nowa pralka wymaga nie tylko odpowiedniego podłączenia, ale również ustawienia, co jest niezmiernie istotne dla prawidłowego funkcjonowania pralki, jak i dla bezpieczeństwa. Niżej w punktach przedstawiono kroki, według których najlepiej podłączać nowy sprzęt.

Pralka automatyczna w zabudowie w nowoczesnej łazience z podwieszaną szafką umywalkową i podwieszaną muszlą klozetową
Pralka w łazience; źródło: lazienka.pl.
  1. Wybierz odpowiednie pomieszczenie

W większości przypadków pralkę ustawia się w łazience. Można jednak ją ustawić wszędzie tam, gdzie jest przyłącze zimnej wody, kanalizacja (odpływ) i dostęp do gniazdka elektrycznego. W praktyce pralki automatyczne (kliknij) ustawia się, oprócz łazienki, w kuchni, piwnicy albo tak zwanej pralni.

  1. Sprawdź odległość przyłączy

Rura odpływowa i wąż przyłączeniowy do wody, które zwykle są w komplecie z pralką, mają zazwyczaj długość 120-150 cm. Trzeba zatem znaleźć takie miejsce, by swobodnie przyłączyć pralkę do kanalizacji. Jeśli długość przyłączy jest większa, trzeba dokupić dłuższą rurę lub wąż odpływowy,  czasem nawet zmienić miejsce ustawienia pralki na bardziej dogodne.

Pralka automatyczna lg kolor grey
Pralka C4 SteamSpa 1200rpm; źródło: www.lg.com.
  1. Zdejmij zabezpieczenia transportowe

Nowo zakupiona pralka będzie miała tzw. zabezpieczenia transportowe, które przeciwdziałają zniszczeniom w czasie przewozu. Zabezpiecza się zawsze bęben i silnik. Przed pierwszym praniem zabezpieczenia należy zdjąć, gdyż jeśli tego nie zrobimy, włączone urządzenie ulegnie uszkodzeniu.

  1. Podłącz pralkę do wody

Przed podłączeniem pralki zakręć centralny zawór wody, a następnie odkręć kran w umywalce. Zwykle zawór znajduje się obok wodomierzy. Dzięki zakręceniu zaworu i spuszczeniu wody pozbędziemy się jej z rur. Teraz do zaworu podłącz elastyczny wąż doprowadzający wodę do pralki i wszystko szczelnie połącz metalowym pierścieniem.

  1. Podłącz do odpływu

Rurę odprowadzającą wodę podłącz do odpływu. Zwykle jest to odpływ wbudowany w ścianę na wysokości około 50-60 cm. Wsuń rurę do odpływu i nie zaślepiaj, by nie zapowietrzyć odpływu. Jest to rura w kształcie litery U do góry. Odpływ w ścianie powinien być minimalnie większy od średnicy rury odpływowej, aby powietrze mogło uchodzić z niego podczas spuszczania wody. Jeśli nie mamy przystosowanego odpływu, rurę odpływową należy umieścić na wannie lub umywalce i zabezpieczyć przed ześlizgnięciem.

  1. Wypoziomuj pralkę

Przed pierwszym praniem sprawdź, czy urządzenie stoi równo, by w czasie wirowania nie przemieszczało się. Minimalne nierówności łatwo skorygować za pomocą nóżek pralki, które zazwyczaj reguluje się w zakresie 1-5 cm. Ustaw na blacie pralki poziomicę i sprawdź, czy stoi prosto.

Jeśli wszystko poszło sprawnie, podłącz pralkę do kontaktu i wykonaj pierwsze pranie – najlepiej bez wsadu, z samym środkiem do czyszczenia pralek. Sprawdź, czy z podłączeń hydraulicznych nie wycieka woda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.