BUDOWA I REMONT Chemia budowlana Materiały budowlane

Jak zaplanować remont łazienki?

Jeśli w domu planujemy gruntowny remont łazienki, na początku należy określić nasze możliwości finansowe. Trzeba wstępnie założyć koszta materiałów wykończeniowych i armatury – gdy zamierzamy wymienić ją na nową. Wypada także uwzględnić ewentualne prace dodatkowe, takie jak np. wymiana rur czy grzejnika, zamontowanie sufitu podwieszanego. Jeśli będziemy chcieli zmienić usytuowanie umywalki czy sedesu, narzuci to nam dodatkowe przeróbki w łazience, co z kolei przyczyni się do wygenerowania dodatkowych kosztów. Kolejna kwestia to wymiana wyposażenia łazienki, w tym mebli i akcesoriów łazienkowych.

Modna łazienka po remoncie
Modna łazienka po remoncie

Kiedy wstępny plan na remont łazienki jest ustalony, należy zacząć od skucia starych płytek z podłogi i ścian. Później można przystąpić do prac podtynkowych, czyli do wymiany instalacji wodnej, grzejnika czy instalacji elektrycznej (gdy np. chcemy przesunąć gniazdka). Można też zdecydować się na położenie ogrzewania podłogowego (wodnego lub elektrycznego). Na tym etapie należy też zająć się montażem sufitu podwieszanego, który wymaga zmian w instalacji doprowadzającej prąd. Skute ściany i podłogi w dalszej części prac wymagają wyrównania.

Elastyczna zaprawa klejąca Plus S1 Atlas, 25kg
Elastyczna zaprawa klejąca Plus S1 Atlas, 25kg

Wykańczanie łazienki rozpoczynamy od ścian. W zależności od preferencji można wyłożyć je płytkami, pomalować wodoodporną farbą lub ozdobić tapetą. W następnym etapie pracy wykańczamy podłogę. Zwykle kładzie się kafelki, ewentualnie wykładzinę PCV lub dobrze zaimpregnowane drewno. Wyposażenie łazienek to istotny punkt w aranżacji wnętrza. Tutaj bardzo ważna jest armatura wysokiej jakości: umywalka, sedes, bidet, wanna, kabina prysznicowa. Ostatnim elementem remontu łazienki jest ustawienie mebli i wykończenie całości odpowiednimi akcesoriami łazienkowymi, takimi jak koszyczki, kubeczki na szczoteczki, ręczniki.

Istotne jest również to, by trzymać się wstępnego kosztorysu. Aby nie przepłacić w wyborze materiałów budowlanych, warto porównywać ceny produktów w różnych marketach. Przystępne ceny na remont łazienki oferuje sklep Praktiker. Można tu znaleźć w atrakcyjnych cenach takie produkty, jak: elastyczne zaprawy klejące, emulsje gruntujące, fugi elastyczne w różnych kolorach do wypełniania szczelin pomiędzy płytkami, gips szpachlowy, gładzie, izolacje przeciwwodne, kleje do luster, kleje do płytek, masy samopoziomujące, płynne folie uszczelniające, silikony i wiele innych materiałów budowlanych (sprawdź)potrzebnych przy remoncie łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *