Buda dla psa
Posiadając psa na działce albo posesji, należy zapewnić mu komfortowe warunki życia i dach nad głową. Oczywiście to tylko niezbędne minimum, bowiem każdy właściciel czworonożnego przyjaciela wie, że buda dla psa to nie wszystko. Trzeba pamiętać o szczepieniach, o odpowiedniej diecie, o kontroli psa przed pasożytami, np. kleszczami. Przydaje się zatem nie tylko buda czy kojec, ale też środek na pchły (http://controline.pl/controline/psie-wakacje-bez-stresu/) i odpowiednio dobrana karma dla pupila. W tym artykule skupimy się na tym, jak zapewnić psu „mieszkanie”, które będzie dla niego wygodne i przyjemne.
Jaka buda dla psa?
Kiedy decydujemy się na psa, musimy od razu pomyśleć o budzie. Nie można tego odkładać w bliżej nieokreśloną przyszłość. Najlepiej zaopatrzyć się w budę zanim jeszcze sprowadzimy czworonoga do domu. Wiadomo, że buda może być wykonana z różnych materiałów, mieć różny kształt itd. Warto jednak najpierw zorientować się, jakiej wielkości budę potrzebujemy. Buda musi być dobrana do wielkości psa. Pierwszy problem, jaki się pojawia, to dylemat, jakiej wielkości powinien być „otwór drzwiowy” dla naszego pupila. Wejście nie może być ani za małe, ani za duże. Jeśli otwór będzie za duży, wnętrze budy będzie się szybko wychładzało. Należy mieć świadomość, że głównym źródłem ciepła w budzie jest ciało psa. Zbyt duży otwór „drzwiowy” może sprawić, że do środka będzie się dostawało zbyt dużo zimnego powietrza. Otwór jednak nie może być też za mały, by czworonóg mógł w ogóle wejść.
Jakie proporcje powinno mieć legowisko? Miejsce spoczynku musi umożliwiać psu swobodne obracanie się i wyciąganie ciała w czasie snu, zatem musi być dość obszerne. Dodatkowo może być wyściełane ciepłym, lekkim materiałem. By ustalić optymalną szerokość i długość budy, mierzymy psa zwiniętego w kłębek i dodajemy do tych wymiarów po 15-20 cm. Wysokość budy określimy, mierząc psa siedzącego i dodając również kilkanaście nadprogramowych centymetrów. Wysokość wejścia do budy musi odpowiadać wysokości psa. Mierzymy psa w kłębie (odległość między ziemią a nasadą karku). Nie dodajemy żadnych dodatkowych cm. Szerokość wejścia ustalamy na podstawie szerokości psa (tutaj można dodać kilka cm w razie, gdy pies przybrałby na wadze).
Wszystko wydaje się proste, gdy mamy psa dorosłego. Co jednak, gdy kupujemy czworonoga, który jeszcze urośnie? Wówczas opieramy się na danych zamieszczonych w standardzie rasy. Wiadomo bowiem, że buda dla jamnika będzie się znacznie różniła od budy dla owczarka niemieckiego. Pies na działce czy w ogrodzie to na pewno dodatkowy obowiązek, ale nikt nie zabierze nam radosnych chwil spędzonych z pupilem na zabawie w zaciszu naszego przydomowego ogrodu.