akcesoria ogrodowe Dekoracje OGRÓD ogrody i trawniki

Basen ogrodowy

Basen ogrodowy dla dzieciChcesz kupić sobie basen do ogrodu i pluskać się w gorące dni w chłodnej wodzie? Zastanawiasz się, jaki basen ogrodowy byłby najlepszy? Czym się kierować, wybierając basen do ogrodu? Kąpiel w basenie w upalne lato to przyjemność nie do przecenienia. Basen w ogrodzie to nie tylko źródło rozrywki dla dzieci, ale także orzeźwienie dla dorosłych. Wiele osób jednak zastanawia się przed zakupem basenu, jaki model wybrać – stelażowy czy rozporowy? Który ma więcej zalet?

Jaki basen do ogrodu?

Basen stelażowy
Basen stelażowy w ogrodzie

Sklepy budowlane czy ogrodowe oferują szeroki asortyment, jeśli chodzi o baseny ogrodowe. Zasadniczo wyróżnia się dwa główne rodzaje basenów – rozporowe i stelażowe. W zależności od naszych potrzeb powinniśmy wybrać taki basen, który będzie najlepiej odpowiadał naszym preferencjom i spełniał swoje funkcje. Jeśli mamy małe dzieci, najlepiej zdecydować się na małe dmuchane baseniki dziecięce, które są płytkie i bezpieczne dla maluchów. Można wybrać  też basen rozporowy – wówczas będą mogły korzystać z niego osoby dorosłe, ale trzeba pamiętać, że małe dzieci muszą się kąpać tylko pod opieką opiekunów.

Filtry do pompy basenowej
Filtr typu I Mira-Lux 8cm; źródło: www.praktiker.pl

Basen rozporowy jest tańszy niż basen stelażowy. Kolejną zaletą basenu rozporowego jest fakt, iż wykonuje się go w całości z materiałów miękkich – gumy albo winylu – dlatego możemy mieć pewność, że pływające w nim czy bawiące się dzieci nie zrobią sobie krzywdy, np. o krawędź basenu. Baseny rozporowe są też bardzo łatwe w montażu i wytrzymałe, bo wykonane z trwałych, sklejanych wielowarstwowo materiałów. Z kolei baseny stelażowe to zdecydowanie większe konstrukcje niż baseny rozporowe. Dzięki temu zyskujemy większą powierzchnię wody do pływania. To jednak oznacza też wyższą cenę w porównaniu z basenem rozporowym. Baseny stelażowe są jednak wytrzymalsze i na pewno będą służyły dłużej.

Decydując się na zakup któregokolwiek z basenów, warto mieć świadomość, że czasami należy również kupić akcesoria basenowe, np. drabinki do wejścia do basenu, filtry do pompy, odkurzacze basenowe czy chemię basenową (tutaj). Basen w ogrodzie to na pewno źródło frajdy i zabawy, ale też konieczność dbania o to, by kąpiel w takim basenie była przyjemna.