akcesoria ogrodowe OGRÓD

Jaki traktorek ogrodowy?

Traktorek ogrodowyJeśli posiadasz sporej wielkości działkę, przyda ci się dobry traktorek ogrodowy. Takim sprzętem nie tylko skosisz trawnik, ale wykorzystasz go również do innych prac na posesji. Maszyna jest odporna na niskie temperatury, a dodatkowe akcesoria umożliwią odśnieżenie chodnika, przewiezienie większych przedmiotów czy pielęgnację trawy. Poza tym praca stanie się łatwiejsza, lżejsza, szybsza i wydajniejsza. O czym pamiętać, wybierając ciągnik ogrodowy?

Jaki traktorek do ogrodu?

Traktorek ogrodowy
Traktor ogrodowy Husqvarna CTH 224T

Ciągniki ogrodowe najczęściej napędzane są jednocylindrowymi, czterosuwowymi silnikami. Układ przeniesienia napędu oparty jest często na paskach klinowych i łańcuchach. Droższe modele mogą być wyposażone w automatyczną skrzynię z kilkoma biegami w przód i w tył. Jak widać, traktorki tego typu są prostej konstrukcji, ale za to wytrzymałe. Zanim kupisz wybrany przez siebie ciągnik, zwróć uwagę na jego rozmiar i rodzaj powierzchni, po jakiej będziesz się nim poruszać. Wybierać można z trzech rodzajów:

  1. traktorki przystosowane do trawników o średniej powierzchni 2 tys.-10 tys. m2. Maszyny nie mają zbyt dużej mocy i ich szerokość koszenia jest mniejsza. Są jednak wygodne i dość lekkie, dzięki czemu łatwo się je prowadzi. Są także nieduże, bardziej ekonomiczne w użytkowaniu i tańsze od innych modeli;
  2. traktorki przeznaczone do wielkich powierzchni powyżej 10 tys. m2. Mają mocne silniki, szeroki zakres koszenia i większe koła. Ścinają trawę szybko i mogą współpracować z różnym, nawet ciężkim osprzętem;
  3. traktorki do trudnych terenów. Maszyny te mają mniejszy promień skrętu, co umożliwia jazdę pomiędzy drzewami czy krzewami. Bez problemu mogą też pokonywać różne nachylenia powierzchni.
Koszenie trawnika
Koszenie trawnika za pomocą ciągnika ogrodowego

Wybierając ciągniki ogrodnicze (kliknij), należy też wziąć pod uwagę moc silnika, od której będzie zależała szybkość pracy traktora. Im większa moc silnika, tym szybsza jazda pod górę czy podczas pokonywania przeszkód. Moc ma niezmierne znaczenie podczas pracy ciągnika z osprzętem czy podczas odśnieżania. Traktorki do terenów o średniej powierzchni mogą mieć silnik wielkości 11-15 koni mechanicznych, do większych areałów należy kupić ciągniczek z mocą 16-22 koni mechanicznych. Dokonując zakupu, lepiej wybrać silnik dwucylindrowy (trwalszy od jednocylindrowego). Warto również wybierać modele marek znanych producentów.