akcesoria ogrodowe OGRÓD

Akcesoria do basenu

Basen ogrodowyCo prawda, pogoda za oknem nie sprzyja pluskaniu się w wodzie, ale jeśli marzysz o pływaniu w wakacje we własnym ogrodzie, prześledź oferty sklepów, bo w okresie jesienno-zimowym jest zazwyczaj wyprzedaż basenów ogrodowych. Model, za który w lecie zapłaciłbyś słone pieniądze, w zimie można nabyć za połowę ceny, a nawet taniej. O czym pamiętać, kupując basen ogrodowy?

Dodatkowe wyposażenie basenu

Drabinka do basenu
Drabinka basenowa

Niektórzy myślą, że do mokrych harców w wodzie wystarczy zakupić odpowiedni basen, rozstawić go w ogrodzie i gotowe. Tymczasem baseny ogrodowe (kliknij), dostępne w różnych wzorach i wielkościach, wymagają najczęściej dokupienia dodatkowych akcesoriów. Niektóre nie są niezbędne do pływania, ale na pewno przyczynią się do większego komfortu, a nawet bezpieczeństwa „mokrych rozrywek”. Jaki dodatkowo sprzęt można kupić do basenu?

 1. Pompa filtrująca – na rynku dostępne są pompki z różną mocą i technologią działania. Wyróżnia się 3 rodzaje pomp:
 • tradycyjne pompy filtrujące (z dwoma mechanizmami, które filtrują wodę),
 • pompy z wkładem papierowym,
 • pompy piaskowe.

Mniej istotny jest sposób działania pompy, co bardziej jej moc. Im większy basen, tym większa moc pompy będzie potrzebna. Zaleca się zazwyczaj zakup basenu wraz z dopasowaną pompą. Kupowanie niezależnie basenu i pompy rodzi ryzyko, że elementy nie będą do siebie pasowały. Pompę flirtującą najlepiej włączać codziennie na kilka godzin, by woda była filtrowana co najmniej 2-3 razy.

 1. Odkurzacze basenowe
  Zestaw czyszczący do basenu

  Drabinka basenowa – nie zawsze wchodzi w skład zestawu basenowego. Jeśli basen ogrodowy jest sporych rozmiarów, warto zainwestować w ten rodzaj sprzętu. Ułatwi on dzieciom wchodzenie i wychodzenie z wody, a także zwiększy bezpieczeństwo korzystania z basenu. Drabinka basenowa jest niezbędna dla basenów, których wysokość wynosi 76 cm i więcej.

 2. Pływak – umożliwia równomierne rozprowadzenie chemii, którą dodaje się do basenów, by „nie zakwitła” woda. Pływaki dostępne są w różnych kształtach i o różnej wielkości. Niezbędny element do średnich i dużych basenów. Dzięki pływakowi można też regulować dozowanie środków chemicznych.
 3. Skimmer – zapewnia powierzchniowe czyszczenie wody. Można go podłączyć przez ścianę basenu do pompy filtrującej. Wówczas w koszyku skimmera zbierają się większe odpady, np. liście.
 4. Zestawy czyszczące – najczęściej jest to teleskopowy kij, szczotki i różne końcówki, które umożliwiają „odkurzanie” basenu. Sama pompa filtrująca nie wyłapie wszystkich zanieczyszczeń i odpadów organicznych.

Ponadto, do basenu można dokupić system podgrzewania i utrzymywania stałej temperatury wody (np. pokrywy solarne) oraz generatory ozonu i chloru, które likwidują bakterie, wirusy i szkodliwe związki niewidzialne gołym okiem.