BUDOWA I REMONT Materiały budowlane Poradniki remontowo-budowlane

Akcesoria do komunikacji dachowej

Żeby umożliwić bezpieczne poruszanie się po dachu nie wystarczy jedynie wyłaz dachowy umożliwiający wyjście na dach, należy również wyposażyć połać dachową w odpowiednie akcesoria kominiarskie, takie jak ławy lub stopnie kominiarskie. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, czy nasz dach jest przystosowany do bezpiecznego poruszania się. Problem ten wychodzi dopiero wtedy, gdy niezbędna jest interwencja kominiarza. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że brak odpowiednich akcesoriów kominiarskich może doprowadzić do konieczności wynajęcia specjalnego podnośnika z koszem, ponieważ kominiarz nie będzie miał fizycznej możliwości, aby dotrzeć do przewodów kominowych umiejscowionych na stromym dachu. Koszt wynajęcia takiego podnośnika jest mniej więcej równy kosztowi średniej łaty kominiarskiej, dlatego warto zawczasu zainwestować w jej instalację, żeby uniknąć późniejszych trudności. Co więcej komunikacja dachowa przydaje się również w innych sytuacjach, takich jak odśnieżanie dachu, prace konserwacyjne albo instalowanie masztu antenowego.

Akcesoria kominiarskie
Źródło Pinterest

Dobieranie akcesoriów kominiarskich do rodzaju dachu

W większości przypadków instalacja akcesoriów kominiarskich nie jest obowiązkowa (rozporządzenie Ministra Infrastruktury nakłada wymóg  wykonania stałego dojścia do dachów mających ponad 25% spadek oraz pokrytych łamliwymi materiałami), dlatego inwestorzy z rzadka decydują się na montaż systemu komunikacji dachowej. Ta krótkowzroczność jednak nie zawsze się opłaca, dlatego lepiej zdecydować się na montaż akcesoriów dachowych już na etapie tworzenia projektu inwestycji, pozwala to uniknąć późniejszych nieprzyjemności i niepotrzebnych kosztów. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest również wyłaz dachowy, który umożliwia wyjście na dach bez konieczności korzystania z drabiny.

Jeżeli zapomnieliśmy wybrać akcesoria kominiarskie na etapie projektowania domu, powinniśmy poprosić o pomoc dekarza, który dobierze rozwiązania dostosowane do specyfiki naszego dachu. Ze względów bezpieczeństwa powinny się na nim znaleźć specjalne punkty zaczepowe. W przypadku dachów spadzistych koniecznie powinniśmy zamontować także stopnie i ławy kominiarskie. Elementy te mocuje się do dachu za pomocą specjalnych wsporników. Materiałem wykonania wspomnianych urządzeń są z reguły ocynkowana stal albo wysokogatunkowe aluminium. Powierzchnia stopni i ław kominowych jest ażurowa, dlategonie gromadzi się na nich śnieg i nie tworzą niebezpieczne oblodzenia.

Przeczytaj koniecznie:  Odpowiedni wałek do malowania

Kluczowe jest samo rozmieszczenie stopni, tak aby tworzyły „drabinkę” pozwalającą dotrzeć do wszystkich istotnych miejsc na dachu, takich jak komin, okna czy anteny. Ławy lokuje się w bezpośrednim sąsiedztwie tych punktów, żeby umożliwić wykonywanie wokół nich ewentualnych prac. Pamiętajmy, że stopnie muszą być umieszczone w odpowiedniej odległości od wyłazu dachowego. Dużo przydatnych informacji o rodzajach wyłazów dachowych i ich zastosowaniu znalazłem w następującym artykule na stronie producenta okien dachowych Velux – zobacz wyłaz dachowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *