akcesoria ogrodowe Dekoracje OGRÓD

Gdzie się wypluskać?

Gdzie się wypluskać?Jeszcze kilka lat temu własny basen w ogrodzie świadczył o wysokim statusie materialnym. Teraz nawet „przeciętny Kowalski” może pozwolić sobie na zakup basenu. I wcale nie chodzi tutaj o małe dmuchane baseniki dla dzieci, ale o duże konstrukcje, które mogą swobodnie pomieścić nawet kilkanaście dorosłych osób. Już za kilka tysięcy złotych możemy kupić duży basen stelażowy albo rozporowy. Basen przestał być rozrywką jedynie dla bogaczy. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się kupić basen do ogrodu?

Rodzaje basenów ogrodowych

Basen stelażowy Bestway 244 x 51 cm z daszkiem; źródło: nomi.pl.
Baseny ogrodowe stelażowe Bestway 244 x 51 cm z daszkiem; źródło: nomi.pl.

Zbliża się lato. Własny basen ogrodowy to zapewne marzenie niejednego z nas. Pluskanie się w ciepłej wodzie to nie tylko fajna rozrywka w czasie spotkań ze znajomymi, ale też świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu z rodziną w gorące popołudnie. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zbudowanie stacjonarnego basenu, bo nadal jest to rozwiązanie dość kosztowne. Poza tym, budując basen stacjonarny, trwale zmienimy krajobraz naszego ogrodu. Alternatywą są baseny ogrodowe przenośne, które możemy podzielić na:

  • baseny dmuchane,
  • baseny rozporowe,
  • baseny stelażowe,
  • baseny drewniane.
Basen stelażowy Bestway 457 x 91 cm z akcesoriami; źródło: nomi.pl.
Basen stelażowy Bestway 457 x 91 cm z akcesoriami; źródło: nomi.pl.

Baseny dmuchane są najtańsze, ale też najmniej trwałe. Łatwo je rozłożyć, są zwykle małych rozmiarów, ale szybko ulegają uszkodzeniu. Nie nadają się do pływania czy nurkowania, są jednak doskonałym miejscem na zabawę dla małych dzieci. Baseny rozporowe są pojemniejsze od dmuchanych, dlatego często doczepia się do nich drabinki. Można w nich swobodnie pływać. Jak działa basen rozporowy? Woda, która wypełnia wnętrze, wywiera ciśnienie na ścianki basenu, nadając mu kształt i sztywność. Z tego względu wszystkie baseny rozporowe są okrągłe i mają wykończenie w postaci napełnionego powietrzem kołnierza. Baseny stelażowe są największe, najbardziej wytrzymałe i najdroższe, ale możemy z nich korzystać bez obaw przez kilkanaście lat. Są to baseny usztywniane za pomocą metalowej konstrukcji (stelaża). Mogą być okrągłe albo prostokątne. Ich montaż zajmuje zwykle około godziny (w zależności od wielkości basenu i wprawy montujących). Przenośne baseny drewniane to zwykle baseny stelażowe, które wykańcza się na zewnątrz materiałami imitującymi drewno, aby ładnie wkomponowywały się w krajobraz ogrodu.

O czym pamiętać, wybierając basen do ogrodu? Warto sprawdzić, czy komplet, który kupujemy w sklepie, zawiera potrzebne akcesoria, np. pompę, filtr, matę pod basen, pokrywę basenu, drabinkę, zestaw czyszczący, odkurzacz dna basenu, sitka, skimer itp. Pamiętajmy też, że basen ogrodowy powinien znajdować się niedaleko domu, by można z niego było korzystać nawet w chłodniejsze dni, w miejscu dobrze nasłonecznionym, położonym z dala od drzew (głównie liściastych), osłoniętym od wiatru. Taka lokalizacja basenu zapewni nam maksymalną radość z pluskania się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.