BUDOWA I REMONT Materiały budowlane

Naturalny taras, czyli o deskach tarasowych

Taras może być wyłożony kamieniem, płytkami, a także naturalnym drewnem. Na taras coraz chętniej wybierane są deski tarasowe. Drewniany taras może stać się ulubionym miejsce spędzania wolnych chwil, pod warunkiem, że zadbamy o jego odpowiednie położenie i zabezpieczenie. Deski tarasowe lepiej sprawdzą się na tarasach osłoniętych od góry, np. balkonem. Pod gołym niebem, odkryte na intensywne działanie warunków pogodowych, szybciej mogą ulegać zniszczeniu.

Ryflowane deski tarasowe
Ryflowane deski tarasowe

Spotkanie z rodziną, urodziny dziecka czy grill ze znajomymi miło spędzić w ogrodzie albo na przestronnym tarasie. Przy wyborze desek drewnianych na początku warto zrobić rozeznanie cenowe i jakościowe wśród produktów oferowanych na rynku. Solidne i przystępne cenowo deski tarasowe oferują takie marki, jak Leroy Merlin czy Andrewex. Deski tarasowe najładniej prezentują się na tarasach prowadzących bezpośrednio do ogrodu. Przy kupnie desek na taras warto na początku zastanowić się, jakie drewno nas interesuje: sosna, modrzew czy drewno egzotyczne. Niektórzy decydują się na deski kompozytowe (połączenie włókien drewnianych z tworzywami sztucznymi). Należy wziąć pod uwagę również rozmiar desek: ich długość (zwykle ponad 2 m), szerokość (około 12 cm) i grubość (około 2,5 cm). Rozmiar desek to istotne kryterium wyboru. Docinanie desek na taras może bowiem zaważyć w niektórych przypadkach na ich trwałości.

Taras wyłożony drewnianymi deskami
Taras wyłożony drewnianymi deskami

Deski tarasowe są zazwyczaj impregnowane ciśnieniowo, więc nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Impregnację warto jednak przeprowadzać przynajmniej raz do roku, by dłużej cieszyć się naturalnym pięknem drewna. Deski na taras mogą mieć ubarwienie naturalne, chociaż zdecydowanie lepiej wybrać deski impregnowane na ciemny kolor, np. na brąz. Wysoką estetyką cieszą się deski ryflowane, czyli z podłużnymi żłobieniami stosowanymi na całej długości deski, które zapobiegają pęcznieniu drewna i jego wyginaniu się pod wpływem wilgotności czy temperatury. Gładkie deski tarasowe powoli odchodzą już do lamusa.

Deski tarasowe należy zawsze kupować z odpowiednimi akcesoriami montażowymi, takimi jak: legary, wkręty, kotwy do legarów, podkładki gumowe, krzyżaki dystansowe. Legary pod deskę tarasową stosuje się jako stelaż. Pod legary trzeba koniecznie podłożyć podkładki gumowe, które izolują legara i zmniejszają jego kontakt z wodą. Kotwy służą mocowaniu legarów do betonowego podłoża, np. do betonowych bloczków czy kostki brukowej. Podstawowym łącznikiem desek tarasowych z legarem są wkręty – najlepiej powlekane antykorozyjnie. Taras w drewnie to naturalne piękno. Przekonajcie się sami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *