BUDOWA I REMONT podłogi

Piękna podłoga drewniana na wiele lat – wszystko co musisz wiedzieć o deskach podłogowych

Odrestaurowane drewniane parkiety po dziś dzień stanowią prawdziwą ozdobę pałacowych wnętrz. Podziwiając ich piękno, nie sposób odmówić im trwałości. Jednak, aby podłoga drewniana mogła zachować swój nienaganny wygląd, wymaga fachowego wykonania oraz odpowiedniej pielęgnacji. Chcesz jak najdłużej cieszyć się jej pięknem? Dowiedz się więcej na temat właściwości, sposobów montażu i pielęgnacji desek podłogowych.

Co to jest deska warstwowa?

Nowoczesne deski warstwowe to znakomita alternatywa dla tradycyjnych parkietów z litego drewna. Ich konstrukcja została stworzona w taki sposób, aby zwiększyć wytrzymałość i żywotność podłogi.

Deska dwuwarstwowa jest wykonana z dwóch warstw drewna połączonych ze sobą klejem. Wierzchnią warstwę (tak zwaną użytkową) tworzy drewno szlachetnego gatunku – najczęściej dębina – o grubości do 6 mm. Pod nim znajduje się dolna warstwa (tak zwana przeciwprężna), wykonana z drewna liściastego lub iglastego.

Słoje drewna w poszczególnych warstwach są ułożone prostopadle względem siebie. Dzięki temu podłoga dwuwarstwowa – w przeciwieństwie do litych desek – jest znacznie bardziej odporna na naprężenia i odkształcenia, do których dochodzi pod wpływem zmian wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Oznacza to brak szczelin powstających między deskami w wyniku naturalnego procesu zsychania się drewna.

Deski dwuwarstwowe wykazują też lepszą przyczepność do podłoża, co powoduje, że zdecydowanie rzadziej skrzypią i odklejają się. Dodatkowo zachowują pełnię walorów estetycznych – po ułożeniu deski lite i warstwowe są nie do odróżnienia.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje desek: dwu- oraz trzywarstwowe. Warto wiedzieć, że te pierwsze – z racji grubszej warstwy użytkowej – są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Wysokiej jakości podłoga dwuwarstwowa pozwala na kilkukrotne cyklinowanie i renowację. Dzięki temu będzie służyć dłużej.

Wzory układania podłóg drewnianych

Drewnianą podłogę można ułożyć na wiele sposobów. Wzór, który wybierzesz, wpłynie na odbiór wnętrza. Może nie tylko pomóc skorygować optycznie proporcje pomieszczenia, ale też zdecydować o jego charakterze. Najpopularniejszy sposób ułożenia parkietu to oczywiście jodełka występująca w kilku wersjach.

Pierwsza to jodła klasyczna – uniwersalny schemat, który sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych, skandynawskich, vintage, glamour, a nawet loftowych. Najlepiej prezentuje się w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Do stworzenia tego modnego wzoru przygotowane są dwuwarstwowe deski z serii Simple Living marki Kaczkan, przycięte pod kątem 90°.

Inne wcielenie podłogowej jodełki to odmiana francuska. Do jej ułożenia niezbędne są deszczułki przycięte pod kątem 45°. To one tworzą na podłodze charakterystyczny grot strzały. W kolekcji Chevron 45 od Kaczkan znajdziesz jodełkę francuską w dwóch rozmiarach: 10x90x610 i 10x120x880 mm. Możesz więc dopasować wielkość wzoru do wymiarów wnętrza.

Ostatni wariant to jodełka węgierska, w której klepki są przycięte pod kątem 60°. Po złożeniu deski tworzą ze sobą szerszy kąt niż przy jodle francuskiej, co daje subtelniejszy efekt. Firma Kaczkan oferuje tego typu deski warstwowe w kolekcji Chevron 22 także w dwóch rozmiarach: 10x90x655 oraz 10x120x940 mm. Większe klepki dodadzą wnętrzu przestronności.

Inne popularne sposoby układania podłogi drewnianej to cegiełka, drabinka i szachownica. Można je stworzyć sięgając po deski z bogatej kolekcji ProDeska marki Kaczkan. Wzór cegiełki sprawdzi się, gdy chcesz by podłoga tworzyła stonowane tło aranżacji.

Jeśli zależy Ci, aby deski przyciągały wzrok, powinieneś sięgnąć po wzór drabinki. Wykorzystuje się w nim deski podłogowe różnej długości. Dłuższe układa się pionowo, a krótsze poziomo. To sposób na optyczne wydłużenie albo poszerzenie wnętrza. Z kolei we wzorze szachownicy deszczułki o jednakowych wymiarach układa się na przemian w pionie i w poziomie, uzyskując w ten sposób charakterystyczny wzór szachownicy.

Profesjonalny montaż desek dwuwarstwowych – zasady montażu

Wykonanie podłogi warstwowej jest dziś znacznie prostsze niż dawniej. A to dlatego, że deski dwuwarstwowe są odpowiednio przygotowywane do montażu już na etapie produkcji. Po ułożeniu nie wymagają dodatkowej obróbki – są gotowe do użytkowania. Najwyższą jakość podłóg drewnianych gwarantuje firma Kaczkan. Fabrycznie zabezpiecza ona swoje produkty kilkoma kolejno nakładanymi, równymi i gładkimi warstwami powłok (lakierniczych lub olejowych) oraz utwardza ich powierzchnię promieniami UV.

Dębowe deski dwuwarstwowe ProDeska od Kaczkan śmiało możesz układać na ogrzewaniu podłogowym. Świetnie przepuszczają ciepło, nie wypaczają się ani nie rozsychają pod wpływem temperatury. Przed przystąpieniem do montażu podłogi warstwowej zawsze trzeba sprawdzić wytrzymałość i równość podłoża. Każdy podkład należy najpierw przeszlifować i odkurzyć.

Elementy parkietu łączy się ze sobą równie łatwo jak panele – na pióro i wpust. Zalecane jest także dodatkowe przytwierdzenie desek do podłoża za pomocą kleju. Montaż na klej sprawia, że podłoga jest bardziej stabilna, ułatwia też późniejsze cyklinowanie parkietu. Eliminuje również efekt głuchej podłogi i poprawia jej parametry akustyczne.

Jak pielęgnować podłogi drewniane?

Abyś mógł cieszyć oczy naturalnym pięknem podłogi z drewna przez wiele lat, musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji parkietu. Co powinieneś robić? Wszystko zależy od sposobu wykończenia desek podłogowych.

Jeśli masz w domu podłogę lakierowaną, do codziennej pielęgnacji wystarczy zamiatanie oraz odkurzanie szczotką do parkietu. Zmywanie na mokro ogranicz do minimum, ponieważ nadmiar wody może mieć negatywny wpływ na drewno. Pierwszą konserwację takiej podłogi należy przeprowadzić już po 2 tygodniach od wykończenia lakierem. Przedłuży to czas użytkowania powłoki lakieru i dodatkowo nabłyszczy powierzchnię parkietu.

Działanie środka do konserwacji wypróbuj najpierw w mało widocznym miejscu. Pamiętaj też o uprzednim starannym oczyszczeniu podłogi. Konserwację podłogi lakierowanej powtarzaj przynajmniej co 6 miesięcy, a najlepiej raz na kwartał. Jeśli zdarzy ci się uszkodzić podłogowe deski, możesz poddać je renowacji poprzez szlifowanie oraz lakierowanie.

Przy podłodze olejowanej niezbędne jest regularne powtarzanie olejowania. W pierwszym roku po ułożeniu należy przeprowadzić taki zabieg dwa lub trzy razy. W kolejnych latach wystarczy zrobić to raz – dwa razy w roku, w zależności od intensywności użytkowania podłogi.

Do mycia desek zabezpieczonych olejem zaleca się stosowanie wody z dodatkiem mydła do podłóg lub mydła olejowego. Silne zabrudzenia usuniesz za pomocą specjalnego zmywacza. Dodatkowo – jeśli podłoga narażona jest na duże obciążenie bądź też po dłuższym użytkowaniu zaczyna matowieć lub szarzeć – warto odświeżyć ją z użyciem pasty lub oleju pielęgnacyjnego.

Firma Kaczkan proponuje podłogi drewniane Top of the World, wykończone lakierem utwardzanym promieniami UV. Drewno zyskuje dzięki temu ponadprzeciętne walory użytkowe, nie tracąc przy tym swej naturalnej urody. Seria Beauty of Oil tego producenta to deski podłogowe wykończone naturalnymi olejami hybrydowymi z domieszką wosków, dla precyzyjnego podkreślenia oryginalnej struktury i usłojenia dębowego parkietu.

Niezależnie od tego, na jaką wersję się zdecydujesz, możesz być pewien, że podłogi drewniane Kaczkan to doskonały wybór na wiele lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.