WYPOSAŻENIE DOMU

Jak wybrać odpowiednie legowisko dla psa?

Legowisko dla psa to, obok misek i smyczy, jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wskazujących na obecność czworonoga w domu. Niezależnie od tego, czy zamieszka z Tobą szczeniak, dorosły pies czy może psi senior – jako troskliwy opiekun zechcesz zapewnić mu spokojny i wygodny kąt.

Posłanie dla psa powinno być miejscem, w którym będzie chętnie spędzać czas – przede wszystkim spać i odpoczywać, ale także bawić się. Aby tak było, legowisko musi spełnić kilka wymogów.

Dobierz legowisko do wielkości i wieku swojego psa

Kluczowe jest dobranie legowiska pod względem rozmiarów. Zbyt małe legowisko nie spełni swojej funkcji. Niedopasowanie pod tym względem może spowodować, że Twój pupil będzie je omijał szerokim łukiem i spał na kanapie.

Zasadniczo więc legowiska dla psów powinny umożliwiać im swobodne wyciągnięcie się i przyjęcie komfortowej pozycji do spania. Oczywiście nie znaczy to, że nie mogą poza nie wystawać łapy, ogon czy nogi.

Chodzi raczej o to, by było one tak długie jak sam pies, od nosa do końca tułowia, oraz na tyle szerokie, by zwierzak mógł nim leżeć na boku.

Na rozmiar legowiska trzeba zwracać uwagę w szczególności w przypadku szczeniąt, które bardzo szybko rosną. Może się więc okazać, że zakupione legowisko już po paru tygodniach będzie za małe. W takiej sytuacji lepiej kupić legowisko, które będzie nieco większe, aby posłużyło szczeniakowi dłuższy czas.

Warto też pamiętać, że młode psy często traktują swoje posłania w dość brutalny sposób, drapiąc, gryząc i szarpiąc w zabawie. Dlatego lepiej na ten okres „dorastania” wybrać tańsze legowisko, które będzie można bez żalu wyrzucić, gdy okaże się już zbyt małe i zbyt zniszczone.

Legowisko dla psa – przydatne porady

Oprócz doboru rozmiaru legowiska, ważne są też inne cechy wpływające na komfort użytkowania przez pupila.

Zarówno stopień miękkości, jak i rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana leżanka dla psa, mają duży wpływ na wygodę, utrzymanie właściwej temperatury ciała oraz poczucie bezpieczeństwa.

Trzeba pamiętać, że łóżka dla psów zwykle leżą na podłodze, która w okresie jesienno-zimowym bywa zimna. Aby to nie przeszkadzało psu, legowisko powinno być na tyle grube i odizolowane od posadzki, by zapewniało mu ciepło. Tu sprawdzi się dobrej jakości elastyczna pianka.

Z drugiej strony, gdy latem panują wysokie temperatury, przyda się legowisko, które nie wzmaga dodatkowo uczucia gorąca. Alternatywą są legowiska dwustronne – sezonowe.

Spanie dla psów, zwłaszcza dużych i masywnych, powinno być też odporne na odkształcenia czy wygniecenie. W przeciwnym razie pies szybko zużyje posłanie i nie będzie się czuł w nim komfortowo.

Wybrane posłanie dla psa powinno też ułatwiać codzienne życie opiekunowi. Warto wziąć pod uwagę kwestię zostawiania na nim sierści oraz jego prania. Możesz sprawdzić modele z pokrowcem. Zdejmowalny pokrowiec, który można uprać w pralce, bardzo ułatwi dbanie o higienę posłania.

Pomocne może się okazać także wybranie legowiska wykonanego z materiałów, do których nie przyczepia się sierść. Praktyczny będzie zakup leża w kolorze zbliżonym do koloru sierści psa – wtedy nie będzie na nim aż tak widoczna. A jeżeli Twój pupil jest alergikiem, kup legowisko, które nie zbiera kurzu.

Na rynku dostępne są posłania odkryte oraz z budką. Jeżeli Twój pupil z natury jest nieśmiały i strachliwy, legowisko-buda może okazać się wspaniałym rozwiązaniem. Będzie to miejsce zapewniające bezpieczeństwo oraz dające możliwość obserwowania otoczenia z ukrycia.

Kiedy warto wybierać legowiska magnetyczne?

Opiekunowie pragnący zadbać nie tylko o komfortowy sen, ale też kondycję i stan zdrowia psiaka mogą wybrać legowisko magnetyczne. Przykładem może być legowisko MagnetiCare od VET EXPERT. Czym ono jest?

Z wyglądu niczym się nie różni od tradycyjnych legowisk, ale ma terapeutyczne właściwości.

Posiada wbudowane niewielkie generatory magnetyczne działające prozdrowotnie na układ krążenia, układ limfatyczny czy nerwowy.

Łagodzą dolegliwości bólowe pochodzenia reumatycznego, mięśniowo-szkieletowego i pourazowego. Mogą wspierać leczenie farmakoterapią oraz wspomóc proces rekonwalescencji.

Legowiska magnetyczne warto stosować profilaktycznie dla psów w każdym wieku, w tym u psów ras sportowych.

Oprócz generatorów magnetycznych, legowiska magnetyczne MagnetiCare posiadają wbudowany materac ortopedyczny z pianki termowrażliwej VISCO, która dostosowuje się kształtem do nacisku ciała psa, zapewniając właściwe podparcie kręgosłupa.

Dzięki temu posłanie sprzyja rozluźnieniu mięśni, zapobiega powstawaniu odleżyn i usprawnia krążenie krwi. Zapewnia zdrowy i regenerujący sen oraz pozwala psu szybciej dojść do formy po intensywnym wysiłku fizycznym.

Legowisko posiada też wytrzymały, zdejmowalny pokrowiec z poliestru oraz miękkie boki, na którym pies może wygodnie ułożyć głowę.

Posłania dla psa MagnetiCare to wyrób medyczny przeznaczony do stosowania w medycynie weterynaryjnej. Będą odpowiednie szczególnie dla psów cierpiących z powodu zwyrodnień kręgosłupa czy innych schorzeń, ale z powodzeniem mogą na nim wypoczywać także zdrowe psiaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.