Projektowanie i wystrój

Jak urządzić małe mieszkanie?

Małe mieszkania to codzienność wielu z nas. Średni metraż lokalu w bloku wynosi dziś w Polsce nieco ponad 51 m2, podczas gdy jeszcze 10 lat temu było to 60 m2. Na szczęście pomysłów na aranżację niewielkiego wnętrza nie brakuje! W artykule zebraliśmy najważniejsze zasady i wskazówki, jak urządzić małe mieszkanie, aby było wygodne, funkcjonalne i ładne.

Aranżacja małego mieszkania – jak nie popełniać błędów?

Urządzanie małego mieszkania bywa sporym wyzwaniem. Liczy się tu każdy centymetr przestrzeni, a jakakolwiek pomyłka jest doskonale widoczna – tym bardziej, im mniejsze wnętrze.

Jakie błędy najczęściej popełniają Polacy, wykańczając i aranżując mały metraż? Najczęstszy to nieprzemyślane i niedostosowane do wielkości pomieszczeń zakupy wnętrzarskie. Inspiracji szukamy, przeglądając modelowe wnętrza na Instagramie, podglądając apartamenty gwiazd czy śledząc najnowsze trendy, gdzie meble i kolory dobierane są do dużych metraży.

Tymczasem aranżacja małego mieszkania powinna uwzględniać przede wszystkim potrzeby jego użytkowników, wielkość pomieszczeń i ich nasłonecznienie, a nie kopiować pomysły z sieci.

Drugi częsty błąd to przeładowanie mieszkań oraz źle dobrane do siebie materiały, kolory i wzory. Jeśli podoba Ci się wiele różnych rzeczy naraz – loftowe meble, tapety z motywem botanicznym, lustrzane fronty mebli w stylu glamour, cegła na ścianie, marmur, złoto czy beton – nie ma takiej opcji, by stworzyć z pomocą ich wszystkich spójne, estetyczne wnętrze. W małym mieszkaniu trzeba wybrać jeden styl, ograniczoną paletę kolorów i wzorów oraz konsekwentnie się ich trzymać.

Niepraktyczne aranżacje wnętrza

W małym mieszkaniu najważniejsza jest funkcjonalność. Kwestie estetyczne – choć też mają znaczenie – to drugorzędna sprawa. Tu po prostu musi się wygodnie mieszkać, odpoczywać, spać, gotować i jeść, przyjmować gości, a czasem także pracować.

Jak urządzić małe mieszkanie, by było praktycznie? Przestrzeń podziel na strefy funkcjonalne i zadbaj o to, by do każdej z nich był łatwy dostęp.

Potrzebujesz strefy kuchennej (w małym mieszkaniu w bloku najlepsza opcja to aneks kuchenny), jadalni (nawet jeśli będzie to po prostu półwysep z wysokimi krzesłami lub mały składany stół), strefy wypoczynkowej z sofą lub narożnikiem, sypialni (nawet w kawalerce funkcję spania trzeba wydzielić od części dziennej), miejsca do przechowywania oraz oczywiście łazienki.

Urządzanie małego mieszkania

Konieczny jest też nawet najmniejszy przedpokój z miejscem na ubrania i buty.

Jak na niewielkiej przestrzeni stworzyć tyle różnych stref funkcjonalnych? Odpowiedź to wielofunkcyjne wnętrza, a w nich wielofunkcyjne meble. Salon z kuchnią i jadalnią, sypialnia z miejscem do pracy, pokój dzienny z wydzielonym miejscem do spania – to najczęstsze pomysły na łączenie funkcji w malutkim mieszkaniu.

Małe wnętrze wygląda lepiej, jeśli wszystko jest w nim pochowane i uporządkowane. Potrzebujesz więc miejsca do przechowywania, najlepiej w postaci mebli na wymiar. Materiały, które wybierasz na meble, ściany i podłogi muszą być z kolei stonowane, jasne i łatwe do utrzymania w czystości.

Zły dobór kolorów do mieszkania

Małe mieszkania powinny być jasne. Taka paleta kolorów optycznie powiększa przestrzeń. Jasne barwy sprawiają też, że wnętrze wydaje się lepiej doświetlone. Najlepsza kolorystyka ścian to biel i jej odcienie – waniliowy, śmietankowy, écru. Inne dobre kolory na ściany do małego mieszkania to jasna, gołębia szarość, beż oraz bardzo jasne, zgaszone pastele.

W jakim kolorze powinny być meble? Sprawdzona paleta barw to jasne odcienie drewna, np. dębowy. Jeśli lubisz styl skandynawski, warto wybrać białe meble ocieplone drewnianymi blatami. Jeśli wolisz styl loftowy, dobry pomysł to czarne meble z drewnem – ważne tylko, aby wyglądały lekko i ażurowo.

Czy jasna kolorystyka oznacza, że małe wnętrze musi być bezbarwne? Oczywiście, że nie! Możesz poszaleć w dodatkach! Złoto, szmaragdowa zieleń, granat, biało-niebieskie pasy w stylu Hamptons, pudrowy róż, modny burgund, rudości – opcji na dodatki w neutralnie urządzonym mieszkaniu jest mnóstwo!

Jaka kolorystyka nie sprawdzi się w małym mieszkaniu? Ciemne barwy, które pomniejszają optycznie przestrzeń. Uważaj też na dużą liczbę ciepłych kolorów, które także dają efekt mniejszego wizualnie wnętrza. Dużym błędem jest też zestawianie ze sobą kilku mocnych odcieni – w małym wnętrzu sprawdzi się umiar.

Niewłaściwy dobór oświetlenia w pomieszczeniach

W małym mieszkaniu często rezygnuje się z doświetlania stref funkcjonalnych, co jest błędem, bo wnętrze staje się wtedy mało wygodne w korzystaniu.

Praktycznie i ładnie urządzone mieszkanie musi być dobrze doświetlone. Dotyczy to także niewielkich wnętrz, które bywają ciemne (szczególnie, gdy okna wychodzą na północ lub wschód).

Zwróć uwagę na odpowiednią liczbę źródeł światła. Oprócz światła ogólnego (lampa sufitowa) potrzebujesz oświetlenia poszczególnych stref funkcjonalnych (oświetlenia miejscowego), np. nad stołem w jadalni, w kąciku do czytania przy sofie, lampy w przedpokoju do zdejmowania czy zakładania butów czy oświetlenia blatu kuchennego. Do tego warto dodać także oświetlenie dekoracyjne, np. aby wyeksponować ładne grafiki na ścianie.

Zbyt duża liczba przedmiotów w mieszkaniu

Zbyt wiele mebli i dodatków zmniejsza optycznie przestrzeń. W małym mieszkaniu zrezygnuj więc przede wszystkim z nadmiaru stojących dekoracji. Rzeczy „na wierzchu” najlepiej chować w szafach czy szufladach – właśnie do tego potrzebujesz zabudowy meblowej. Przestrzeń wizualnie zmniejszają również liczne grafiki na ścianach w postaci galerii – lepsza opcja to jedna czy dwie grafiki, ale duże i efektowne.

Na niewielkim metrażu trzeba też przemyśleć liczbę i rozmiar mebli i innych elementów wyposażenia. Zasada „mniej znaczy więcej” powinna być mottem każdego właściciela małego mieszkania.

Za mało miejsca na przechowywanie

Jak zmierzyć się z zagraceniem przestrzeni w małym mieszkaniu? Odpowiedź to meble na wymiar. Zamawiając meble w firmie stolarskiej, a najlepiej zlecając ich projekt firmie projektowej, zyskujesz zabudowy, które zagospodarują każdy centymetr niewielkiej przestrzeni.

Aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, najlepiej „pójść w górę”. Sprawdzą się więc minimalistyczne zabudowy od podłogi do sufitu. Ważne jest także zagospodarowanie skosów, narożników czy np. przestrzeni pod schodami. Dobry pomysł to szuflady – są wygodniejsze i bardziej pojemne niż klasyczne szafki.

Jak umeblować małe mieszkanie?

W małym salonie sprawdzi się trzyosobowa sofa lub narożnik. Zwróć uwagę na meble z praktycznymi pojemnikami, w których możesz przechowywać pościel czy koce. W sklepach znajdziesz też modele kanap z półkami na książki i dekoracje – można je wtedy ustawić na środku salonu i oddzielić go w ten sposób od aneksu kuchennego.

Sprawdź też: Realizacje mieszkań od firmy Naos Wnętrza

Do jadalni w małym mieszkaniu najlepszym wyborem jest stół rozkładany – kwadratowy lub okrągły. Pamiętaj, że na ten okrągły potrzebujesz więcej miejsca, ponieważ nie ustawisz go pod ścianą. Jeśli obawiasz się, że dobierzesz za duże meble, przed zakupem starannie je zmierz i obrysuj na podłodze ich wymiary, aby sprawdzić, czy wygodnie będzie się między nimi poruszać.

Do małych pomieszczeń wybierz meble smukłe i niewielkie, najlepiej na nóżkach, które dodają im lekkości. Dobry pomysł to lustrzane fronty i meble podwieszane.

Wystrój małego mieszkania – o czym warto pamiętać?

  • – W aranżacji małego mieszkania postaw na jasną, neutralną bazę i dopasuj do niej kolorowe dodatki.
  • – Małą przestrzeń powiększa optycznie jednolita podłoga (np. drewno lub panele, a w łazience i kuchni pasujące do nich płytki drewnopodobne).
  • – W niewielkim mieszkaniu zrezygnuj z nadmiaru dekoracji, ciężkich zasłon, dużych mebli.
  • – Regały powinny być lekkie i ażurowe, sofa i komoda – na nóżkach.
  • – Postaw na wielofunkcyjność – np. pufy z miejscem do przechowywania, mobilne ścianki działowe, kanapa z pojemnikiem.
  • – Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń, zamawiając meble na wymiar pod sam sufit.
  • – Przydadzą się duże lustrzane powierzchnie, które wizualnie powiększą wnętrze.

 

Podsumowanie

Urządzenie małego mieszkania bywa trudniejsze niż aranżacja dużej przestrzeni. Co zrobić, gdy brak czasu na samodzielne przeszukiwanie oferty sklepów, projektowanie stref funkcjonalnych, dobieranie kolorystyki i materiałów? Podpowiadamy, aby zlecić to zadanie profesjonalistom i zatrudnić firmę od projektowania i wykończenia wnętrz pod klucz, taką jak Naos Wnętrza.

Eksperci od wnętrz przeanalizują Twoje potrzeby i zagospodarują każdy centymetr powierzchni małego mieszkania. Dobiorą kolorystykę i materiały wykończeniowe. Zaprojektują i zlecą wykonanie mebli na wymiar, które pomogą Ci wykorzystać optymalnie przestrzeń. Zajmą się doborem wyposażenia i dodatków, tak, aby inwestor nie musiał poświęcać na to czasu, a mieszkanie czekało gotowe na wprowadzenie się.

Skorzystanie z pomocy Naos Wnętrza to najlepszy sposób na urządzenie małego mieszkania szybko, zgodnie z zaplanowanym budżetem i bez kłopotów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.