poradniki

Jak wybrać profesjonalne systemy rynnowe? Co wybrać – rynny metalowe czy z PCV?

Systemy rynnowe nie tylko zapewniają komfort mieszkańcom domu podczas opadów deszczu. Odgrywają też niezwykle istotną rolę w ochronie budynku. Odprowadzając wodę z połaci dachowych, zapobiegają jej ściekaniu po ścianach i wnikaniu w podstawę fundamentów. Aby system spełniał swoje zadanie, rynny powinny być starannie dobrane kształtem i wymiarami. Do wyboru są systemy rynnowe metalowe oraz z PCV.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rynien?

Chociaż dokonywanie wyboru odpowiedniego systemu rynnowego zazwyczaj skłania właściciela domu do wyboru materiału, w rzeczywistości nie jest on najważniejszym kryterium. Zarówno systemy rynnowe PCV, jak i stalowe mają swoje plusy i minusy, dlatego pod tym względem o wyborze decyduje subiektywizm. Dla jednych klientów cenniejsze będzie lekkie i odporne na korozje tworzywo. Dla innych – wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne stal.

Na co więc przede wszystkim należy zwrócić uwagę podczas zakupu? Cechy, które decydują o wyborze modelu, można podzielić na estetyczne i funkcjonalne. Do tych pierwszych zaliczają się kolorystyka oraz kształt. Do dyspozycji są modele owalne, półokrągłe, trapezowe, kwadratowe i prostokątne. Te ostatnie doskonale sprawdzają się w przypadku budynków aranżowanych w stylu modernistycznym. Wybór odpowiedniego kształtu obliguje również do tego, aby podobną formę miały rury spustowe stalowe lub PCV. Natomiast kolor rynny PCV lub stalowej warto dopasować do stolarki okiennej, dachu lub innych elementów budynku.

Istotną cechą funkcjonalną, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę, wybierając rynny stalowe lub plastikowe, jest dopasowanie ich pod względem wymiarów. Powinny one być uwzględnione w projekcie architektonicznym, a jeśli ich tam nie ma, to system rynnowy należy dobrać na podstawie wzoru: EPD = (B+h/2) x L gdzie:

  • B = szerokość rzutu poziomego dachu
  • h = wysokość połaci dachu mierzona w pionie,
  • L =  długość dachu.

Znajomość EPD pozwala na wybór odpowiedniego przekroju rynien oraz ich wymiarów z katalogu producenta. Standardowo do wykończenia dachów o powierzchni do 50 m2 stosuje się rynny PCV lub stalowe o średnicy 100 mm oraz rury spustowe o średnicy 80 mm. Na większych dachach (do 100 m2) niezbędne są rynny o średnicy 125 mm i spusty o średnicy 90 mm.

Zalety i wady rynien metalowych

Dostępne w sprzedaży systemy rynnowe są wykonywane zarówno z tworzyw sztucznych, jak i ze stali. Wybór jednego z nich rzadziej jest podyktowany wiedzą, a częściej subiektywnym przekonaniem, że np. rynna stalowa jest lepsza niż plastikowa. W rzeczywistości oba te materiały mają wiele zalet i kilka wad. Dlatego przed podjęciem decyzji warto się z nimi zapoznać.

Systemy rynnowe metalowe są produkowane ze specjalnych odmian stali nierdzewnej. Pomimo to nie są one całkowicie odporne na utlenianie. Wystarczy głębsza rysa, która naruszy powłokę lub niefachowe połączenie elementów, a metal będzie pochłaniany przez korozję. W jej następstwie system rynnowy nie tylko straci na estetyczne, ale z czasem również przestanie właściwie spełniać swoje funkcje. Odprowadzana woda może rozpuszczać rdzę, tworząc nieestetyczne i trudne do usunięcia zacieki. Nieco bardziej odporne są rynny stalowe powlekane. Rynny stalowe:

  • doskonale sprawują się w niskich i wysokich temperaturach,
  • są odporne na uszkodzone na mechaniczne,
  • można je znacznie łatwiej naprawić niż rynny PCV,
  • są trudniejsze w montażu,
  • wykazują podatność na korozję.

Zalety i wady rynien z PCV

Tworzywa sztuczne goszczą w polskim budownictwie od kilkudziesięciu lat. Wcześniej wszystkie systemy rynnowe były wykonywane ze stali. Wiele z nich przetrwało w starszych domach do czasów obecnych, co może świadczyć o ich trwałości. Niestety nie są one całkowicie odporne na warunki środowiskowe. Rynny plastikowe z pewnością pod tym względem mają przewagę, chociaż nie są odporne na wszystko. Negatywnie oddziałuje na nie m.in. promieniowanie słoneczne. Rynny PCV:

  • są całkowicie odporne na korodowanie,
  • wyróżniają się łatwym montażem,
  • są lekkie, więc nie obciążają dachu i nie wymagają specjalnych wsporników,
  • wykazują odporność na zarysowania,
  • mogą ulegać odkształceniom lub płowieniu koloru pod wpływem promieni słonecznych,
  • są podatne na uszkodzenia mechaniczne i pękanie.

Decyzję o tym, jakie rynny PCV czy stalowe wybrać do domu warto zacząć od określenia cech budynku i parametrów systemu rynnowego. Jego dopasowanie nie jest proste, dlatego można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmują się ich dystrybucją. Niezwykle istotne jest, aby rynny były dobrze dopasowane do konstrukcji i wielkości dachu. Tylko wówczas zapewnia optymalną ochronę domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.