OGRÓD rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe werandy i balkony zielone aranżacje

Taras wyżej, ogródek niżej

Nowoczesny dom z ogrodem czy mieszkanie z tarasem na sprzedażMarzysz o pięknym domu z ogrodem? A może przynajmniej o przytulnym nowoczesnym mieszkaniu z balkonem? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem azylu dla siebie, rozważ nabycie lokum z ogródkiem albo przynajmniej dużym tarasem, by móc wyjść na świeże powietrze i zaaranżować zielony kącik, w którym będziesz mógł odpocząć i zrelaksować się.

Aranżacja tarasu z ogrodem

piękne mieszkanie na sprzedaż z Kwiatami na tarasie
Stylowy taras; źródło: swiatrosliniogrodow.bloog.pl.

Rynek nieruchomości oferuje różne domy i mieszkania na sprzedaż (kliknij). Szczególną uwagą i zainteresowaniem cieszą się lokale z tarasem czy możliwością posiadania małego ogródka (opcja dostępna w przypadku mieszkań parterowych). Trzeba pomysłowości, aby ciekawie połączyć taras z ogrodem. Większe pole manewru mamy wówczas, gdy na przejściu między nimi znajduje się niewielkie zbocze. Jedną z propozycji zaaranżowania takiego tarasu jest stworzenie kwiatowej balustrady.

Taras z ogródkiem wchodzi w skład mieszkania na sprzedaż
Taras z ogródkiem; źródło: igel.com.pl.

Funkcję ozdobnego ogrodzenia mogą pełnić drewniane płoty – sztachetowy i/lub panelowy. Aranżacja będzie miała jednak swobodniejszy charakter, jeśli pomiędzy poszczególnymi elementami pozostawimy luki lub założymy przejścia. Jeśli płot da się osadzić mocno w gruncie, można na nim zamocować skrzynki z roślinami, zarówno po jego wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Godne polecenia są kwitnące na biało, żółto i czerwono rośliny jednoroczne: petunie, pelargonie, uczep, bakopa, pantofelnik, kocanka i mięta. Zbocze mogą pokryć czerwone róże ‘Royal Bassino’, ‘Max Graf’ oraz ‘Heidekind’, a także irga, jałowiec rozesłany ‘Nana’, runianka oraz laurowiśnia ‘Mount Vernon’. W lukach pomiędzy roślinami warto posadzić takie gatunki, jak: Acaena, rogownica Cerastium, lawenda oraz różne odmiany traw. Zestaw roślin rabatowych można uzupełnić ustawionymi na tarasie roślinami w doniczkach.