System automatycznego nawadniania
Tradycyjne podlewanie ogrodu za pomocą konewki czy węża ogrodowego coraz częściej wypierane jest przez system automatycznego nawadniania. Jest to inwestycja dość droga, ale ma wiele zalet. Ten sposób podlewania umożliwia zaoszczędzenie cennego czasu, ponieważ nie wymaga praktycznie żadnej obsługi. Ponadto gwarantuje racjonalne zużycie wody, pozwala zaoszczędzić wodę – system można zaprogramować tak, by dostarczał poszczególnym roślinom odpowiednią ilość wody. Automatyczne nawadnianie jest zatem ekologiczne i ekonomiczne. Bez wątpienia też ogrody z takim systemem zyskują na atrakcyjności. Dobrze podlane rośliny odpłacają się pięknym wyglądem i kwiatami.
Na czym polega system automatycznego nawadniania?
System automatycznego nawadniania składa się ze zraszaczy, mikrozraszaczy lub linii kroplujących, które podlewają różne rodzaje roślin. Ich praca zależy od dobrze zaprogramowanego sterownika. Automatyczne podlewanie (kliknij) sprawdzi się nawet w niewielkich ogrodach o powierzchni 200 m2. Można nim objąć cały ogród albo tylko jakąś część powierzchni, np. trawnik. Kiedy dokonać montażu systemu nawadniania? Najlepiej zanim założymy ogród. Część podziemną instalacji najlepiej wykonać po zakończeniu prac ziemnych, a przed rozpoczęciem prac budowlanych, jak budowa elementów małej architektury czy ułożenie kostki. Montaż nadziemnej części systemu (zraszacze, linie kroplujące) najlepiej wykonać po założeniu trawnika i posadzeniu roślin. Oczywiście system automatycznego nawadniania można zamontować w już istniejącym ogrodzie, ale trzeba się liczyć z koniecznością ingerowania w obiekty, które już są w ogrodzie.
Projekt i wykonanie systemu nawadniania jest dość skomplikowane, dlatego wszelkie prace najlepiej powierzyć specjalistom, np. kompetentnym fachowcom. Często projekt jest darmowy, jeśli zdecydujemy się na zakup elementów systemu nawadniania w firmie, u której wykonano projekt. Materiały i robocizna za realizację systemu automatycznego nawadniania w ogrodzie o powierzchni 10 arów wynosi około 10-15 tysięcy złotych. Jak widać, są to znaczne koszta, które zależą m.in. od wielkości ogrodu, jego ukształtowania czy rodzaju ujęcia wody. Warto jednak zdecydować się na automatyczne podlewanie, bo jest nie tylko wygodne, ale też w perspektywie długofalowej bardziej ekonomiczne.