Dach nad głową w ogrodzie
Dzięki odpowiedniemu zadaszeniu możemy relaksować się w ogrodzie nawet wtedy, gdy nie sprzyjają temu warunki atmosferyczne. Właściwie dobrany daszek ochroni nas przed intensywnym słońcem, deszczem lub porywistym wiatrem. Warto zaprojektować go w taki sposób, by stał się także ozdobą naszego ogrodu lub tarasu. Opcji jest naprawdę sporo. Wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca i jaką kwotę zamierzamy przeznaczyć na zadaszenie. Najtańszą wersją są parasole i zacienienia z roślin. Stałe konstrukcje, takie jak pergole, altany czy zabudowania z dachówek są droższe, ale z pewnością będą służyły nam przez lata. Decydując się na nie, pamiętajmy, by były przede wszystkim solidnie zbudowane i nie zagrażały naszemu bezpieczeństwu.
Rodzaje zadaszeń w ogrodzie
- Pergole
Pergole wolnostojące zbudowane z dwóch szeregów słupków i wspierających się na nich ażurowych zadaszeń są niezwykle efektowne. Jeśli chcemy zbudować podobną konstrukcję na małym tarasie, możemy do ściany domu dostawić trejaż wykonany z drewna lub giętkiego żelaza. Na pergolach warto zasadzić pnącza, np. powojniki lub bluszcze, które stworzą zaciszne miejsce.
- Parasole
Są szybkim i tanim sposobem zacienienia, ale mają charakter jedynie miejscowy. Parasole w ciemnych kolorach sprawdzą się w południowo-zachodniej części ogrodu, bo zacieniają silniej niż te o jasnych barwach. W części południowo-wschodniej można zastosować mniejszy parasol w jasnej kolorystyce. Duże parasole powinny mieć ciężkie, stabilne podstawy.
- Markizy
Taras można zacienić za pomocą markizy, którą zwija się i rozwija w zależności od potrzeb. Ważne, aby jakość i konstrukcja tego zadaszenia były dobrej klasy, ponieważ wystawienie markizy na zmienne warunki pogodowe (wiatr, deszcz) mogą być przyczyną jej uszkodzeń. Przeważnie jest ona wykonana z poliestrowego materiału, który zabezpieczony jest lakierem akrylowym, dzięki temu nie płowieje na słońcu i nie odbarwia się. Markizy dzielimy na: balkonowe, tarasowe, koszowe, nadokienno-balkonowe oraz kasetowe (mechanizm schowany w kasecie). Ceny są zależne od wielkości oraz szerokości zadaszenia.
- Trwałe konstrukcje
W ogrodzie lub na tarasie można stworzyć stałe budowle na wzór altan, które będą nam służyć przez wiele lat. Należy jednak o nie dbać – usuwać śnieg i zalegające liście, ponieważ ciągły napór zagraża konstrukcji zadaszenia. Można je wykonać z drewna, aluminium lub stali. Ważne, by miały stabilne podpory. Na takich „altanach” doskonale prezentują się ozdoby w postaci zwiewnych tkanin, które będą dodatkową ochroną przed słońcem, a do tego świetnie wyglądają.
- Zadaszenia żaglowe
Ich konstrukcja opiera się na lekkich profilach i podpierających je prostopadłych słupkach. Zadaszenie żaglowe wykonane jest z zaimpregnowanej tkaniny, która stanowi ochronę zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. Zastosowane w nich rozwiązania czerpią z tradycji morskich, stąd ich nazwa. Tak zadaszony taras to oryginalna i stylowa ozdoba każdego domu. Zakładaniem zadaszeń żaglowych zajmują się profesjonalne firmy. Cena usługi uzależniona jest od metrażu zacienienia.