Co i gdzie układać w ogrodzie?
Nawierzchnie z kostki brukowej są mocno osadzone w gruncie, dlatego można na nich stawiać elementy ciężkie i o ostrych krawędziach. Nie bez przyczyny kostkę o odpowiedniej grubości układa się również na podjazdach dla samochodów czy parkingach. Kostka brukowa znajduje zastosowanie w ogrodach, ale nie wyparła naturalnie pięknego kamienia. Kamienne nawierzchnie w ogrodzie są wciąż na topie i chyba nigdy nie pozwolą się zdetronizować.
Kamienne nawierzchnie
Pośród kamieni pochodzenia naturalnego, pozyskiwanych w mniej lub bardziej złożonym procesie obróbki łupanych skał, są takie, które wyróżniają się bardzo dużą twardością, i takie, które są bardzo kruche. Ważne jest zatem poznanie ich właściwości jeszcze przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Miękkie i kruche są na przykład piaskowiec, wapień i szarogłaz, dlatego stosuje się je zwykle do budowy murków. Do układania trwałych nawierzchni używane są najczęściej kostki lub płyty z czarnego bazaltu, białego marmuru, szarego granitu lub jego odmian z czerwonawymi, żółtawymi lub szarawymi plamkami, a także brązowo-czerwonego porfiru. Mniej trwałe nawierzchnie można wykonać ze żwiru lub grysu.
Planując aranżację z kamienia naturalnego, należy zadbać o to, aby materiał jak najlepiej harmonizował z otoczeniem. Nie jest wcale powiedziane, że im droższy i rzadziej występujący surowiec, tym lepszy efekt wizualny. Często jest na odwrót, gdyż to zwykle okoliczny kamień, który w różnym kształcie można nieraz znaleźć za płotem, wtapia się najlepiej w plan ogrodu. Na tarasy płynnie łączące się z ogrodem, opadające niemal w trawnik, można położyć mrozoodporny gres techniczny, który swoim wyglądem bardzo często imituje naturalny kamień. Jeśli mamy wątpliwości, co do pomysłu na aranżację kamienia w ogrodzie czy na tarasach, zawsze można zasięgnąć opinii u architekta krajobrazu.