BUDOWA I REMONT Ogrzewanie i klimatyzacja

Piec wolnostojący jako dekoracja salonu

Najszybszym sposobem na kominek jest piec wolnostojący, popularnie nazywany „kozą”. Lekka konstrukcja takiego pieca sprawia, że nie potrzeba obudowy, specjalnego fundamentu ani dodatkowych prac przy podłączaniu do komina. Ponadto taki piec można kupić w różnej stylistyce – od tradycyjnej, retro, po nowoczesną.

Koza
Kominek w salonie

Główną zaletą kozy jest mało kłopotliwy sposób montażu i fakt, iż zajmuje mniej miejsca niż standardowy kominek z wkładem. Jeszcze wiele osób słowo „koza” kojarzy z niezbyt bezpiecznymi i nieładnymi piecykami, jakie niegdyś ogrzewały mieszkania dziadków. Teraz to się zmieniło. Chociaż są modele pieców, które wyglądem nawiązują do przeszłych czasów, to są to jednak urządzenia nowoczesne i funkcjonalne, które z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne kominki.

Koza
Piec wolnostojący

Piec wolnostojący (tutaj) to interesujący element dekoracyjny i aranżacyjny pomieszczenia. Jeśli mamy zbyt mało miejsca na zwyczajny kominek z wkładem, warto postawić na oryginalne rozwiązanie, czyli kozę. Piec sprawdzi się zarówno w aranżacji retro, jak również w klimacie industrialnym. Wyróżnia się kozy zrobione z żeliwa lub ze stali i aluminium. Czasami piece wolnostojące wykańcza się ceramiką. Chociaż koza nie ogrzeje nam całego domu, to na pewno świetnie dogrzeje salon, ograniczając np. zużycie gazu.

Piec wolnostojący
Piec wolnostojący w stylu retro

Lekkość i prostota kozy sprawiają, że pasuje ona do każdego wnętrza. To z kolei pozwala na dużą dowolność w aranżacji. Piec wolnostojący nie wymaga obudowy. By jednak ładnie uwypuklić i podkreślić charakter pieca, można pomalować efektownie ścianę, na jakiej ustawimy piec. Wymagający użytkownicy, poszukujący nietypowych rozwiązań mogą zdecydować się na kominkową awangardę w postaci pieców wiszących.

Koza
Aranżacja salonu z piecem wolnostojącym

Oferta pieców wolnostojących jest naprawdę szeroka. Znajdziemy piece o nietypowych kształtach, na nóżkach, z płaskimi lub zaokrąglonymi szybami, gładkie lub ze szprosami, z obrotowym paleniskiem, płytą grzejną do gotowania czy przegrodą na opał. Do wyboru, do koloru! Już od września dni będą coraz chłodniejsze, więc warto pomyśleć o ciepłej i miłej atmosferze, np. wokół pieca wolnostojącego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *