BUDOWA I REMONT Ogrzewanie i klimatyzacja

Piec kondensacyjny – najskuteczniejsza metoda spalania

Kiedy budujemy dom, zastanawiamy się, jaki system grzewczy wybrać, żeby był najbardziej efektywny i opłacalny. Najczęściej myślimy nad tym, jaki kocioł grzewczy będzie najlepszy. Najskuteczniejsza metoda spalania wykorzystywana jest w kotłach kondensacyjnych. Kocioł kondensacyjny oznacza nie tylko wyższą sprawność użytkową, ale również większe oszczędności.

103343
Piec kondensacyjny JUNKERS Cerapur Solar

W kotłach kondensacyjnych następuje zjawisko zwane kondensacją. Na czym polega kondensacja?

Mówiąc najogólniej, jest to proces polegający na przejściu pary wodnej ze stanu gazowego w ciekły, uwalniający przy tym pewną porcję energii. Kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej, która powstaje w wyniku spalania gazu, powoduje wytworzenie dodatkowej energii. Ta dodatkowa energia jest przekazywana dalej do instalacji centralnego ogrzewania i wykorzystywana w postaci ciepła.

Ciepło w domu
Ciepło w domu

W kotłach konwencjonalnych energia kondensacji jest bezpowrotnie tracona, gdyż ciepła para wodna uchodzi wraz ze spalinami przez komin. Piec kondensacyjny działa inaczej. Dzięki odzyskanej energii ciepła skraplania pary wodnej, piec kondensacyjny ma o wiele wyższą sprawność w porównaniu z kotłami konwencjonalnymi. Osiąga sprawność nawet do 111%. Dodatkowa energia powstała w wyniku kondensacji może być wykorzystana do ogrzania domu lub przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Najlepszą rekomendacją jest połączenie pieca kondensacyjnego z systemem solarnym. Opłaca się ono nie tylko dla domowego budżetu, ale również dla środowiska. Niezawodne piece kondensacyjne oferuje marka JUNKERS: http://www.junkers.pl/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakondensacyjne/kotly-kondensacyjne.html. W ofercie tej firmy znajduje się 12 typów pieców kondensacyjnych – do wyboru w zależności od potrzeb, wielkości mocy i dodatkowego wyposażenia. Wśród pieców kondensacyjnych marki JUNKERS można znaleźć m.in. takie kotły, jak: Cerapur Smart, Cerapur Acu, Cerapur Comfort, Cerapur Solar Comfort, Carapur Modul, Cerapur Modul Solar, Cerapur Solar, Cerapur Acu Smart, Cerapurmaxx-2, Cerapur Midi i Suprapur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.