Ogrzewanie i klimatyzacja

Dlaczego warto serwisować piec?

Producenci pieców grzewczych zalecają ich przegląd przynajmniej raz do roku. Sprawdzony, wyregulowany i wyczyszczony piec to gwarancja jego bezawaryjnego działania przez całą zimę oraz pewność, że zużyje mniej paliwa, a przez to zapłacimy mniejsze rachunki. Niejednokrotnie słyszymy w mediach doniesienia o tragediach z powodu wybuchu gazu albo zatruciu spalinami. Tego typu nieszczęścia nierzadko wynikają z faktu, że użytkownik urządzeń grzewczych w ogóle nie stosował się do zaleceń, jakie zawierała instrukcja obsługi pieca (tutaj) albo nie poddawał go przez wiele lat żadnej kontroli. Jeśli montujesz piec, zadbaj, by odbyło się to zgodnie z instrukcją producenta, a podczas eksploatacji nie zapominaj o konserwacji i okresowych przeglądach.

Podgrzewacz
Urządzenia grzewcze w domu; źródło: junkers.pl.

Zazwyczaj dopóki nasz piec działa bez szwanku – ogrzewa dom i przygotowuje ciepłą wodę do mycia – w ogóle o nim nie pamiętamy. I dobrze, bo to oznacza, że wybraliśmy dobry produkt. Jednak nawet najnowocześniejsze urządzenia grzewcze wymagają okresowych kontroli. Dlaczego należy sprawdzać urządzenia grzewcze? Po pierwsze, reguluje to prawo budowlane, które mówi, że obiekty budowlane powinny być w czasie użytkowania poddawane kontroli przynajmniej raz w roku. Pamiętajmy, że w razie wybuchu gazu, nawet jeśli mamy wykupioną polisę ubezpieczeniową na dom, ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania, jeśli nie będziemy mieli aktualnego protokołu z przeglądu pieca gazowego.

Piec gazowy
Wiszący kocioł kondensacyjny Cerapur Acu; źródło: junkers.pl.

Ponadto serwisowany piec to większe korzyści ekonomiczne, ponieważ wyregulowany i wyczyszczony zużywa mniej paliwa. Dzięki temu płacimy mniejsze rachunki za gaz. Coroczne wykonywanie przeglądów pieca umożliwia zwiększenie okresu gwarancji. Wielu producentów zapewnia dłuższy okres gwarancji, jeśli tylko co roku poddamy urządzenie profesjonalnej kontroli w serwisie albo gwarantuje rabaty na części zamienne do pieca, jeśli jakieś się zepsują. Systematyczne przeglądy oznaczają również dłuższą żywotność pieca, komfort eksploatacji i bezpieczeństwo działania, np. zawartość toksycznego tlenku węgla w spalinach jest niewielka i wynika z naturalnych procesów fizyko-chemicznych zachodzących w urządzeniu. Serwisowane kotły gazowe umożliwiają również ochronę środowiska – mniejsze zanieczyszczenie otoczenia spalinami. Większość producentów pieców gazowych jest jednak zdania, że systematyczna coroczna kontrola sprzętu to za mało. Po roku eksploatacji warto wymienić strategiczne elementy, takie jak filtry czy elektroda zapłonowa oraz wyczyścić palnik i wymiennik ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *