poradniki zdrowy dom

Domowe urządzenia elektroniczne, które warto serwisować

Komputery oraz urządzenia mobilne w momencie awarii coraz częściej trafiają na śmietnik. Nie opłaca się serwisować sprzętu, którego części kosztują ponad 1/3 wartości całego urządzenia. Szczególnie gdy jest to urządzenie kilkuletnie. Technologia idzie do przodu tak szybko, że topowy smartfon sprzed roku obecnie zajmuje miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki modeli. Nowe nie zawsze znaczy opłacalne. Zwłaszcza jeżeli mówimy o sprzęcie AGD i elektronice dla domu.

Lodówka, pralka i zmywarka

naprawa,  serwis
źródło: https://pixabay.com/


Średnia cena zakupu tych urządzeń AGD to 1200 złotych. Cena serwisu i wymiany części nie pochłania więcej niż 1/3 ceny nowego urządzenia. W związku z tym, że technologia urządzeń AGD nie idzie do przodu tak szybko, jak smartfonów i komputerów, warto płacić za ich serwisowanie. Szczególnie jeżeli wiemy, że po serwisie urządzenie będzie działało nawet 2-3 lata do kolejnej awarii. W tym czasie zdążymy zebrać fundusze na zakup nowego sprzętu. Należy dodać, że od około 8 lat funkcjonuje standard klasy energetycznej, który wymusił na producentach stworzenie wielu nowych modeli przyjaznych środowisku. Klasa A+ przestała być atrakcyjna, ponieważ coraz więcej urządzeń klasy A+++ stało się bliższe naszym portfelom.

Nie zawsze awaria komponentu elektrycznego wymusza na nas skorzystanie z profesjonalnego serwisu (kliknij tu: http://www.junkers.pl/informacje/serwis/). W lodówkach produkowanych od kilku lat nie stosuje się już freonu a specjalny gaz, będący autorską mieszanką, którą może uzupełnić tylko producent lodówki. Po 3-5 latach od zakupu nowej lodówki, gaz odpowiadający za chłodzenie się wyczerpuje. Pralki oraz zmywarki przechodzą awarie związane z twardą wodą, która uszkadza elementy konstrukcyjne. Czasem posłuszeństwa odmawia komputer a w innym przypadku, następuje zwarcie. Wszystkie te usterki nie powodują całkowitego uszkodzenia sprzętu. Lepiej oddać go do naprawy, niż myśleć o zakupie nowego modelu.

Piece, kotły i inne urządzenia grzewcze

piecyk gazowy
źródło: https://pixabay.com/


Konstrukcja większości urządzeń do ogrzewania pozwala na wieloletnią pracę bez awarii. Jedyne zastrzeżenie, jakie można mieć do ich działania, związane jest z ochroną środowiska i własnym bezpieczeństwem. Każdego roku nieszczelne piece gazowe są sprawcami tragedii. To głównie urządzenia, które odwiedziły serwis pieców gazowych raz, lub w ogóle w ciągu całego swojego żywota. Również nowe piece powinny podlegać regularnym przeglądom. Producenci mówią o corocznym serwisowaniu. W przypadku nowych kotłów węglowych awarii ulega główny sterownik. Komputer odpowiedzialny za sterowanie nadmuchem wentylatora nadzoruje temperatury i włącza alarm w sytuacji kryzysowej. W nowych kotłach jest niezbędny do bezpiecznego działania systemu ogrzewania. Jego awaria zdarza się często, szczególnie gdy mamy do czynienia z tanią wersją kotła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.