ekologia i oszczędność w domu poradniki zdrowy dom

Zmiana technologii grzewczej – bezpiecznie i ekologicznie

Nie ma zbyt wielu statystyk pokazujących jak wygląda kwestia posiadania nowych kotłów grzewczych w domach jednorodzinnych. Pojedyncze miasta, takie jak Kraków oraz Katowice pokazują, że procent nowych pieców do starych w dalszym ciągu przemawia za starym sprzętem. To niedobrze zarówno dla portfela jak i środowiska. Zmiana technologii ogrzewania w domu lub samego pieca na nowy jest dużym wydarzeniem w życiu domowników. Sam je przeżywałem, gdy w końcu nasz stary piec doczekał się wymiany na nowy posiadający komputer i specjalne dmuchawy.

Pomoc serwisu i pierwsze uruchomienie

piecyk
źródło: https://pixabay.com/pl/

Nikt nie chce stracić gwarancji na drogie urządzenie elektroniczne. To samo tyczy się urządzeń grzewczych. Współczesne kotły, pompy ciepła oraz gazowe podgrzewacze wody są urządzeniami niemalże samoobsługowymi. Nie potrzeba wiele ingerencji człowieka by działały prawidłowo przez lata. Jedyne o co należy zadbać, to o prawidłowe podłączenie pieca i jego późniejszy serwis (tutaj). Żadnej z tych czynności nie robimy samodzielnie. Mimo iż podłączenie urządzenia może wydawać się proste, to wisi nad nim ryzyko utraty gwarancji. Jeżeli zrobi to serwis i coś zostanie uszkodzone, sprzęt zostanie wymieniony na koszt producenta. Montując go i uruchamiając po raz pierwszy na własną rękę tracimy gwarancję.

Instalator a serwis producenta – różnice

Coraz częściej naprawy i usługi podłączania urządzeń należą do obowiązków dwóch różnych podmiotów gospodarczych. Serwisant nie zajmuje się instalacją a instalator nie naprawi wam uszkodzonego urządzenia. Kupując lodówkę lub kocioł gazowy dostaniemy go wraz z usługą montażu. Lodówkę prosto zamontować, ale oprócz tego należy ją jeszcze uruchomić. A tą czynność wykonują ludzie odpowiedzialni za instalację. Oni jako pierwsi mogą wykryć usterkę. W zależności od producenta i sprzedawcy urządzenia, które kupiliśmy, mamy dwie drogi, co z takim fanem zrobić. Instalatorzy mogą zabrać go do serwisu od razu. To pozytywne rozwiązanie. Negatywne, to czekanie na serwisantów, którzy przyjeżdżają w ciągu kolejnych 24 godzin od awarii.

Taniej i zdrowiej dla przyszłych pokoleń

ekologia
źródło: https://pixabay.com/pl/

Gdyby 90% mieszkańców miast posiadało nowoczesne kotły, piece, pompy ciepła i urządzenia solarne, Polska spadała by w rankingu najgorszych pod względem ilości smogu krajów Europy. Etykieta klasy energetycznej nie kłamie. Nawet piec węglowy posiada swoją rangę zużycia energii. Obecnie montowane w nich komputery i czujniki zużywają prąd. Jego oszczędność wpływa na ekologię. To samo tyczy się wentylatorów odprowadzających ciepło i redukujących temperaturę kotła. Sam piec jest skonstruowany tak by wypalał drewno i węgiel efektywniej i nie zapychał się popiołem. Największy skok technologiczny uzyskały kotły gazowe i elektryczne. Ich wymiana powinna być obowiązkiem wszystkich mieszkańców starszych osiedli i kamienic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.