BUDOWA I REMONT ekologia i oszczędność w domu

Kocioł na ekogroszek, czyli jak ekologicznie ogrzewać dom?

Własny system centralnego ogrzewania jest niezbędny w każdym wolnostojącym domu, który nie został podłączony do miejskiej sieci grzewczej. Stałym elementem takiego systemu jest kocioł, który – zamontowany w domowej kotłowni – stanowi źródło ciepła do podgrzewania medium. Wśród wielu urządzeń dostępnych na rynku do wyjątkowo funkcjonalnych i wydajnych zaliczają się kotły co na ekogroszek. Co warto o nich wiedzieć?

Kocioł na ekogroszek – jak działa?

Kotły centralnego ogrzewania wyróżniają się nowoczesną konstrukcją, dzięki której nie wymagają ciągłej obsługi i nie angażują w nią właściciela. Są też wydajne, w wysokim stopniu ekologiczne i trwałe, dzięki zastosowanym w produkcji materiałom. Typowy kocioł na ekogroszek, jaki oferuje firma Metal-Fach Technika Grzewcza jest wyposażony w palnik żeliwny lub retortowy. Żeliwo jest bardzo odporne na wysokie temperatury, korozję oraz zużycie fizyczne w wyniku ścierania.

Palnik retortowy umożliwia granulację paliw od 5 do 25 mm, jakimi zasila się kocioł. Ekogroszek jest precyzyjne dozowany, utrzymując pracę urządzenia na stałym poziomie, bez ingerencji użytkownika. Ponadto paliwo oraz powietrze są podawane w zgodnym kierunku i w optymalnych proporcjach, co bezpośrednio wpływa na wysoką sprawność urządzenia. Atutem jest też automatyczna zapalarka.

Jak dobrać kocioł na ekogroszek?

Zakup kotła na ekogroszek jest inwestycją, która wymaga starannego przemyślenia. Dostępne na rynku urządzenia różnią się budową i parametrami technicznymi, które powinny być dopasowane do potrzeb grzewczych budynku. Do najbardziej cenionych i najczęściej wybieranych zaliczają się kotły retortowe ze ślimakowym podajnikiem i zasobnikiem, wyposażone w certyfikat ecodesign. Kotły co na ekogroszek, które oferuje Metal-Fach Technika Grzewcza różnią się też parametrami technicznymi. Do tych, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru urządzenia zaliczają się:

  • moc cieplna (nominalna) kotła – ilość energii cieplnej, jaką wytwarza urządzenie,
  • sprawność kotła – ilość energii termicznej, jaką instalacja grzewcza jest w stanie odebrać i przetworzyć na ciepło,
  • pojemność zasobnika,
  • ciąg kominowy – różnica pomiędzy temperaturą gazów wychodzących z kotła i temperaturą powietrza, które dociera z zewnątrz.

Kocioł SEG EKO PLUS

Kocioł na ekogroszek SEG EKO PLUS dostępny na metalfachtg.com.pl

Aby dobrać kocioł odpowiedni do ogrzewania domu, konieczne jest wykonanie obliczeń jego mocy cieplnej. Dokonuje się ich dzieląc wartość kaloryczną ekogroszku przez czas spalania, automatycznie ustawiony w danym urządzeniu. Należy też uwzględnić powierzchnię domu przeznaczoną do ogrzania. Na zapotrzebowanie cieplne mogą wpływać cechy takie jak lokalizacja budynku, liczba kondygnacji, okien, konstrukcja dachu czy typ ocieplenia.
Niewiele osób wie, że na pracę kotła ma również wpływ ciąg kominowy. Decydują o nim: średnica przewodu kominowego, jego długość, rodzaj dachu, ukształtowanie i zadrzewienie terenu wokół budynku. Ciąg spalin wzrasta wprost proporcjonalnie do różnicy temperatur na wlocie i wylocie komina. Dobierając urządzenie należy zwrócić uwagę na wartość minimalną tego parametru, niezbędną do prawidłowej pracy kotła.

Jak efektywnie spalać ekogroszek?

Wszystkie kotły co na ekogroszek, które oferuje Metal-Fach Technika Grzewcza mają certyfikat ecodesign. Oznacza to, że są ekologiczne i charakteryzuje je bardzo niski poziom emisji spalin. Są to kotły 5 klasy, spełniające surowe wymagania, jakie obecnie określają przepisy. Jednak nawet najlepsze urządzenie nie będzie pracować idealnie, jeśli jego użytkownik nie zastosuje się do konkretnych zasad. Jedną z nich jest efektywne spalanie ekogroszku. W ogólnym ujęciu można je określić, jako optymalne wykorzystanie możliwości kotła grzewczego, bez strat energii. Takie efekty pozwalają osiągnąć:

  • dobór wysokiej jakości paliwa – wysokokalorycznego, z niską zawartością popiołu i siarki, poziomem wilgotności do 25%,
  • zakup kotła na ekogroszek z palnikiem retortowym, który gwarantuje równomierne podawanie paliwa do komory spalania,
  • odpowiedni dopływ powietrza do paleniska, który zapewni maksymalne spalanie paliwa.

kocioł na ekogroszek

Kluczem do sukcesu jest poprawne ustawienie kotła

Aby wysoka sprawność kotła grzewczego została w pełni wykorzystana a wyprodukowana energia cieplna nie była tracona, konieczne jest zadbanie o właściwe ustawienie urządzenia. Pozwoli ono na stworzenie optymalnych warunków, w których ekogroszek będzie spalany na maksymalnym możliwym poziomie. Niezwykle istotne jest zadbanie o właściwy dopływ powietrza, który wtłacza wentylator. Jego ustawienia są uzależnione od koloru i intensywności płomienia oraz efektów spalania paliwa.

Ustawienia wymaga też sterownik kotła, w tym między innymi czas obrotu ślimaka i związany z nim wyrzut paliwa do paleniska. Moc kotła jest zależna od stosunku czasu wrzutu do czasu jego częstotliwości. Jeżeli jest ona pełna, to ten współczynnik wynosi 1:4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.