BUDOWA I REMONT

Koszt budowy domu 100 m2

Dom o metrażu 100 m2 jest opcją bardzo często wybieraną przez wielu inwestorów. Jest to korzystne rozwiązanie z wielu powodów, między innymi finansowych. Ponadto taka powierzchnia pozwala stworzyć bardzo praktyczny układ pomieszczeń, który będzie wygodny dla kilkuosobowej rodziny. Jakie są koszty budowy domu 100 m2, i dlaczego warto wybrać właśnie taki metraż?  

Spis treści

Wybór projektu domu o powierzchni 100 m2

Znalezienie odpowiedniego projektu domu to pierwszy krok podczas przygotowań do budowy domu do 100 m2. Do wyboru są dwie opcje – zakup gotowego projektu oraz zamówienie indywidualnej koncepcji u architekta.

W pierwszym przypadku projekt będzie wymagał adaptacji do lokalnych warunków terenowych. Bardzo duży wybór projektów domów do 100 m2 sprawia, że znalezienie odpowiedniej opcji nie powinno stanowić problemu. W przypadku tego metrażu będą to zazwyczaj domy jednorodzinne parterowe z garażem jednostanowiskowym, których układ oparty jest na rzucie prostokąta. Domy takie nie zakładają podpiwniczenia ani zagospodarowania poddasza. Podzielone są na strefę nocną, dzienną oraz gospodarczą. Salon łączony jest zazwyczaj z kuchnią, oprócz tego istnieje możliwość zaplanowania 2-3 sypialni. Można znaleźć również projekty z dwoma łazienkami oraz spiżarnią przy kuchni. Koszty gotowego projektu to kwoty rzędu 1 700 – 4 000 zł oraz 1 200 – 2 500 zł za jego adaptację.

Jeśli wybór pada na projekt indywidualny, trzeba przygotować się na wydatek w granicach 5 000 – 10 000 zł. W tej kwocie otrzymuje się kompletny projekt stworzony zgodnie z specyficznymi potrzebami, jak też pełną dokumentację, która będzie niezbędna do zrealizowania budowy. Projekty tego typu dostosowywane są zarówno do potrzeb właścicieli – ich gustu i upodobań, jak również otoczenia. Inwestorzy mają więc pewność, że taki dom będzie spełnieniem ich marzeń.

Przeczytaj również: OGRÓDEK PRZY SZEREGÓWCE

Dlaczego warto wybrać dom 100 metrowy?

Zalet wyboru domu o takim metrażu jest wiele. Na pierwszym miejscu wymienić można względy finansowe, ponieważ mniejszy dom to niższe koszty. Większość osób planujących budowę domu stara się o kredyt na ten cel, więc musi dokładnie szacować finanse. Koszt budowy domu do 100m2 w stanie surowym zamkniętym wynosi obecnie około 150 000 – 160 000 zł. Należy jednak wziąć pod uwagę jego wykończenie i umeblowanie. Jeśli celem jest wzięcie kredytu, który będzie wygodny do spłacania, wtedy dom o metrażu do 100 m2 będzie optymalnym rozwiązaniem.

  • Bardzo istotna jest wielkość działki, jaka będzie zagospodarowywana. Wiele osób decyduje się na wybudowanie mniejszego domu, aby móc otoczyć go ogrodem, w którym będzie można wypoczywać.
  • Mniejszy dom generuje mniejsze koszty w trakcie eksploatacji. Mniej trzeba będzie wydać na ogrzewanie czy energię elektryczną. Powierzchnia do sprzątania również będzie mniejsza, o czym warto pamiętać.
  • Dom do 100m2 nie posiada zazwyczaj niepotrzebnych ciągów komunikacyjnych w postaci korytarzy. Metraż ten pozwala funkcjonalnie i efektywnie wykorzystać przestrzeń.

Koszt budowy domu do stanu surowego

Po wybraniu projektu i zaadaptowaniu go do indywidualnych potrzeb oraz załatwieniu kwestii związanych z pozwoleniami, zaświadczeniami czy opracowaniem kosztorysu, można przechodzić do etapu budowy, który rozpoczyna się od wykopania fundamentów. W ramach prac, do uzyskania stanu surowego, wylewa się ławy fundamentowe z betonu, wykonuje się izolację cieplną, podsypkę, a także płytę betonową. Koszt materiałów wynieść może około 20 000 zł. Do tego trzeba doliczyć robociznę wynoszącą 8 000 – 10 000 zł.

Po wykonaniu fundamentów buduje się ściany nośne, które obecnie najczęściej tworzone są z bloczków betonowych, których koszt wynieść może około 7 000 zł. W tym przypadku za robociznę zapłacimy kolejne 7 000 zł.

Na tym etapie budowane są również ścianki działowe (około 5 000 zł), kominy (około 7 000 zł), strop (około 27 000 zł), który wymaga ocieplenia (około 10 000 zł), a także dach (30 000 zł). Montowana jest stolarka okienna i drzwiowa, jak też drobniejsze elementy, jak rynny, podbitka dachowa oraz wyłaz dachowy.

Koszt budowy domu 100m2 do stanu surowego zamkniętego wynieść może około 150 000-160 000 zł.

Zobacz również:  GDZIE DOM, GDZIE PŁOT – CZYLI CZYM SĄ LINIE ZABUDOWY I LINIE ROZGRANICZAJĄCE?

Koszt budowy domu 100 m2 – stan deweloperski

Stan deweloperski zakłada wykonanie między innymi różnego rodzaju instalacji – elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania. W zależności od liczby punktów montowanych w instalacji elektrycznej oraz technologii grzewczej, koszty mogą być bardzo zróżnicowane. Za materiały oraz robociznę związaną z montażem instalacji elektrycznej trzeba zapłacić około 8 000 – 10 000 zł. Instalacja wodno-kanalizacyjna kosztuje około 5 000 – 6 000 zł, natomiast instalacja centralnego ogrzewania to koszt rzędu 15 000 – 20 000 zł.

Na tym etapie w domu kładzione są tynki wewnętrzne, dach oraz elewacja są ocieplane. W tym przypadku na koszty wpływa zastosowana technologia. Można bowiem użyć pianki poliuretanowej, styropianu bądź wełny mineralnej. W zależności od wybranej opcji koszty mogą wynieść około 27 000 zł.

Po zakończeniu instalacji kładzie się posadzki oraz instaluje parapety. Szacunkowy koszt budowy domu 100 m2 do stanu deweloperskiego to obecnie około 2700-3200 zł/m2, co oznacza, że trzeba przygotować się na wydatek 270 000-320 000 zł.

Koszty budowy domu pod klucz o powierzchni 100 m2

Koszt budowy pod klucz może być bardzo zróżnicowany, ponieważ wynika z unikalnych upodobań właścicieli. Bardzo duży wybór materiałów wykończenia wnętrz sprawia, że zakres cenowy jest bardzo szeroki. Można na podłogach położyć panele, ale też drewniany parkiet czy kamień. Ściany można pomalować farbami zakupionymi w markecie lub mieszanymi za zamówienie, o dużej odporności na ścieranie i blaknięcie. Przyjmuje się, że koszt budowy domu pod klucz to kwota rzędu 70 000-80 000 zł.

Koszty budowy domu jednorodzinnego parterowego o powierzchni 100m2 zależeć mogą od wielu czynników, które wynikają często z koniunktury gospodarczej, sytuacji na rynku materiałów budowlanych, ale również oczekiwań i indywidualnych wyborów rodziny. Dlatego powyższe kwoty są tylko orientacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *