OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Ogródek przy szeregówce

Ogródek przed domemOgródki przy szeregówkach mają małą powierzchnię. Mimo to można je zagospodarować pomysłowo, estetycznie i ciekawie. Dla wielu osób spełnieniem marzeń o własnym domu z ogrodem jest kupno mieszkania w nowoczesnej zabudowie szeregowej. Bo tylko z pozoru wyglądają one jednakowo i schematycznie. Tak naprawdę można je urządzić w interesujący sposób, zakładając na tyłach przytulny ogródek z mnóstwem roślin kwitnących, tarasem, a nawet oczkiem wodnym. Ogród może być tak różny, jak różni są mieszkańcy domu. Wystarczy tylko chcieć.

Ogródek przed domem

Drzewka doniczkowe
Szpaler drzewek w donicach przy ogrodzeniu

Typowy ogródek przy szeregówce ma kształt niewielkiego prostokąta. Wydawałoby się zatem, że szanse na ciekawe zaaranżowanie działki są nikłe. A jednak, dzięki takiej, a nie innej formie ogródka, mamy możliwość wyboru wielu niekonwencjonalnych i nowatorskich projektów oraz zastosowania nietypowych rozwiązań przestrzennych. Ogród to przede wszystkim miejsce relaksu i odpoczynku. Odrobinę intymności na tak małym terenie zapewniają zaplanowane po obu stronach wąskie żywopłoty lub specjalne ścianki osłonowe, które można przyozdobić roślinami jednorocznymi lub obsadzić pnączami, na przykład powojnikiem, różami, a także jednorocznym wilcem lub tunbergią.

Ogród będzie jeszcze ciekawszy, jeśli podzielimy go na różne sektory i strefy, dzięki czemu będzie sprawiał wrażenie przestronniejszego. Między domem a ogrodem znajduje się zwykle taras. Warto zaprojektować go w taki sposób, aby pomieścił nie tylko stolik i krzesła, ale też doniczki z roślinami.

Dzielimy ogród wzdłuż lub wszerz

Ogródek i trawnik przed domem
Aranżacja ogrodu przed domem

Ogród nie powinien być dzielony w sposób przypadkowy. Jeśli linię podziału poprowadzimy poprzecznie, otrzymamy dwa różne sektory, które pomniejszą wizualnie podłużną formę ogrodu, a powiększą go wszerz. Inaczej jest z podziałem podłużnym, który jeszcze bardziej podkreśla jego prostokątny kształt. Nie wahajmy się realizować własne pomysły. Po jednej stronie linii podziału możemy założyć oczko wodne lub kamienne źródełko, a z drugiej – romantyczny zakątek z porośniętą różami pergolą. Można też wysiać trawnik, urządzając na nim miejsce zabaw dla dzieci po jednej stronie i wybudować niewielką altankę po drugiej. W miejscach, w których graniczą ze sobą poszczególne strefy ogrodu, starajmy się umieszczać pionowe elementy aranżacji, takie jak różane łuki, płotki lub wzniesione rabatki. Sprawią one, że ogród nabierze charakterystycznej struktury, wyraźnie oddzielając poszczególne sektory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.