BUDOWA I REMONT Materiały budowlane

Aranżacja przestrzeni wokół domu

Budując dom, aranżację przestrzeni wokół zazwyczaj zostawia się na koniec. Inwestuje się w oryginalne wykończenia, drogie meble i dodatki, mieszkając na placu budowy. Tymczasem warto pamiętać, że ładnie zagospodarowana działka to tak naprawdę przedłużenie domu i wizytówka na zewnątrz. Uporządkowane otoczenie uzupełnia piękną bryłę budynku. Na czym nie warto oszczędzać, aranżując przydomowy ogród?

Ogród
Pomysł na ogród wokół domu

Uporządkowany plac wokół domu to nie tylko ładny wygląd, ale też bezpieczeństwo. Aby nasz ogród był pięknym i funkcjonalnym miejscem wypoczynku, którym będziemy cieszyć się przez długie lata, trzeba przemyśleć gruntownie jego projekt. Na pewno nie można zaniedbać ogrodzenia. Nie musi być drogie, ale powinno być solidne, by żaden nieproszony gość nie dostał się na naszą posesję. Trzeba pamiętać również o oświetleniu na zewnątrz domu – to również zapewnia bezpieczeństwo. Kolejna sprawa to materiał na schody do domu, który powinien być antypoślizgowy i łatwy do utrzymania w czystości.

Ogród
Ogród w stylu japońskim
Ogrody
Przydomowy ogród

Projektowanie przestrzeni wokół domu tylko z pozoru wydaje się proste. Nie mając o tym pojęcia, można zrobić wiele błędów, które zniechęcą nas do spędzania wolnego czasu w lecie na zewnątrz. Przydomowy ogród nie może być zaprojektowany przypadkowo. Należy gruntownie zastanowić się, gdzie poprowadzić utwardzone ścieżki, czym wyłożyć podjazd, jak oświetlić ogród, gdzie położyć instalacje elektryczne i wylać fundamenty pod lampy, w którym miejscu ustawić elementy małej architektury. Jeśli czujemy się niepewnie i obawiamy się, że sami nie poradzimy sobie z zaprojektowaniem przestrzeni wokół domu, warto poprosić o pomoc architekta krajobrazu. Ekspert doradzi nam, gdzie zrobić krany czerpalne, narysuje szkic koncepcyjny, wskazując usytuowanie poszczególnych roślin. Podpowie, jak dbać o trawnik, czy konieczny jest montaż zraszaczy albo czujnik wilgoci (kliknij). Tego typu plan koncepcyjny uwzględnia nie tylko gatunki roślin, ale wszystkie materiały potrzebne do aranżacji ogrodu (palisady, kostkę brukową, kamień, płyty, żwir itp.). Bierze się pod uwagę również takie aspekty, jak położenie działki, jej nasłonecznienie, rozrost roślin, ukształtowanie terenu oraz możliwości aranżacyjne, jakie daje konkretna działka. Pamiętaj, że ładny dom to nie wszystko. Kropką nad i będzie gustownie zaaranżowany ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *