Ogrzewanie i klimatyzacja

Gdzie możemy ustawić piec gazowy?

piecyk gazowy w kuchni - Junkers
zdjęcie ze strony producenta pieców gazowych – junkers.pl

Piec gazowy nie produkuje odpadów, które musielibyśmy usuwać ręcznie, dlatego w przeciwieństwie do pieca węglowego nie musi stać w specjalnie wydzielonej kotłowni. Przed zakupem pieca powinniśmy zastanowić się gdzie zamierzamy go zamontować i na tej podstawie wybrać odpowiedni rodzaj kotła grzewczego.

Kotłownia

Jeżeli posiadamy specjalne pomieszczenie zaprojektowane z myślą o wstawieniu kotła grzewczego, możemy zdecydować się na zakup pieca gazowego z dużym, ponad stulitrowym zasobnikiem. Jeżeli kocioł ma ogrzewać również wodę użytkową, umieszczenie go w kotłowni oddalonej od kuchni i łazienki sprawi, że będziemy musieli dłużej oczekiwać aż ciepła woda dotrze do kranów. Rozwiązaniem tego problemu jest uzupełnienie instalacji o tzw. cyrkulację ciepłej wody użytkowej.

Łazienka

W przypadku gdy kocioł będzie wykorzystywany do ogrzewania wody użytkowej i jako centralne ogrzewanie, dobrym miejscem na jego umieszczenie jest łazienka. Atutem takiego rozwiązania jest niewielka odległość pieca gazowego do punktów poboru wody, dzięki czemu ciepła woda płynie niemal od razu po odkręceniu kranu. Z powodu ograniczonej przestrzeni w łazience, instalujemy w niej zazwyczaj kotły wiszące ze zintegrowanym zasobnikiem lub kotły dwu-funkcyjne – podgrzewające wodę na bieżąco w momencie jej pobierania. Do łazienki powinniśmy kupić kocioł z zamkniętą komorą spalania, kocioł ten nie pobiera powietrza z pomieszczenia,  w którym się znajduje. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku instalacji zwykłego kotła musielibyśmy wykonać bezpośredni nawiew powietrza z zewnątrz. Wykonanie nawiewu spowoduje wychłodzenie pomieszczenia, a gdzie jak gdzie, ale w łazience chłód jest szczególnie uciążliwy.

Kuchnia

Wielkość kotła w kuchni powinna być dostosowana do jej powierzchni. Możemy kupić nieduży kocioł wiszący, który zamontujemy w ciągu szafek wiszących albo duży kocioł z zasobnikiem, który zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody nawet dla licznej rodziny. U wybranych producentów możemy znaleźć kotły, które są dopasowane do stylu kuchni i dobrze wkomponowują się w większość wnętrz. Taki rodzaj kotła możemy znaleźć między innymi  w ofercie firmy Junkers – piece gazowe do kuchni. Przy montażu pieca gazowego musimy pamiętać, aby zachować odpowiednią przestrzeń serwisową wokół kotła. Będzie to szczególnie uciążliwe jeśli zdecydujemy się zamontować kocioł, który wymaga pozostawienia przestrzeni serwisowej po bokach. Żeby umożliwić serwisowanie pieca bez konieczności rozbierania mebli kuchennych, producenci stworzyli urządzenia pozwalające na pełny serwis z przodu urządzenia.

Pamiętajmy również, że piece gazowe, bez względu na to gdzie mają się znaleźć, powinny być przede wszystkim urządzeniami wydajnymi, które nie narażą właściciela na ponoszenie wysokich kosztów eksploatacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *