Dekoracje OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Pełen uroku prosty płot

Płot w ogrodzieOgrodzenia nie zapewniają efektywnej osłony ogrodu, gdyż najczęściej są zbyt niskie i ażurowe lub z prześwitami. Mimo wszystko w pewnym stopniu dają wrażenie intymności i izolacji od świata zewnętrznego. Ogrodzenie może przybrać również formę żywopłotu.

Ogrodzenia i rośliny „ogrodzeniowe”

Kwiaty przy ogrodzeniu
Kontrast białego ogrodzenia i czerwonych kwiatów

Dobrze wygląda ogrodzenie w stylu tym samym, co dom i otoczenie. Rustykalny drewniany płot z desek, sztachet czy myśliwski doskonale pasuje do ogrodu wzorowanego na wiejskim. Płot ze sztachet jest klasycznym typem ogrodzenia dla ogrodu wiejskiego. Jego prosta forma świetnie pasuje do otaczających roślin, np. dziewanny, róży krzaczastej, tojeści kropkowanej, ostróżki, maku czy przywrotnika. Elementy z odlewów żeliwnych z bogatymi zdobieniami najlepiej prezentują się w ogrodzeniach większych parceli z solidnymi starymi budynkami.

Ogrodzenie ze sztachet
Sielski, wiejski ogródek

Ogrodzenie łączy się z ogrodem w jedną całość dopiero wtedy, gdy towarzyszą mu właściwie dobrane rośliny. Wysokie kwitnące okazy chętnie korzystają z solidnego, stałego oparcia. Ich pędy często przerastają i zasłaniają elementy ogrodzenia. W ten sposób, przynajmniej w zielonym sezonie, powstają żywe ścianki, które częściowo osłaniają ogród. Rosnące bardzo szybko rośliny jednoroczne, jak na przykład werbena, kleome czy słonecznik, w najcieplejszych miesiącach roku ukazują całą bujną urodę swoich kwiatów. Natomiast wysokie kwitnące byliny, jak na przykład ostróżka, słoneczniczek czy aster wirginijski lub amerykański, potrzebują około trzech lat, aby osiągnąć okazałe rozmiary.

Jeśli myślimy o „żywym płocie” o wysokości ponad 2 m, można posadzić silnie rosnące drzewa liściaste, jak graby, buki i klony polne, a także iglaste żywotniki i cyprysiki. Niskie obwódki (od 0,5 m do 1,5 m) można tworzyć z cisów, laurowiśni, głogów jednoszyjkowych, ostrokrzewów oraz berberysów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *