Ogród ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe

Berberys

Krzew berberysuBerberys jest krzewem ciernistym, więc sadzimy go z dala od ścieżek i drzwi. Niektóre gatunki, na przykład berberys Thunberga (Berberis thunbergii), świetnie się nadają na chroniące ogród żywopłoty. Berberys rośnie na każdej glebie. Wszystkie gatunki się dobrze rozwijają na słonecznych stanowiskach, a gatunki zimozielone znoszą niewielki stopień zacienienia.

Kłujący kobierzec

Ozdobną rośliną pokrywową jest berberys Wilsona (Berberis wilsoniae), ale w środkowej i wschodniej części naszego kraju może on wymarzać w czasie ostrych zim. Jest to najniższy, najsilniej rozgałęziony i najbardziej ciernisty berberys spośród uprawianych w Polsce. Jego liście latem są szarozielone, jesienią zaś stają się szkarłatne i długo utrzymują się na pędach.

Berberys Julianny
Berberis julianae

Berberys jest rośliną ozdobną, najczęściej sadzoną na skwerach i w parkach. Wczesną wiosną możemy podziwiać czerwone ulistnienie berberysów, które pięknie kontrastuje ze świeżą zielenią. W czasie zimy owoce berberysu stanowią cenne pożywienie dla ptaków. Najbardziej typowy i znany jest berberys zwyczajny (Berberis vulgaris), niemniej jednak daje się wyróżnić wiele gatunków tego interesującego krzewu, na przykład: berberys bukszpanolistny (Berberis buxifoli), berberys chiński (Berberis chinensis), berberys koreański (Berberis koreana), berberys brodawkowaty (Berberis verruculosa) czy berberys Julianny (Berberis julianae).

Uwaga, rdza!

Berberysy mają dwie wady:

  • kwiaty większości gatunków mają nieprzyjemną woń,
  • rośliny są podatne na rdzę źdźbłową, groźną chorobę zbóż.

Dlatego berberysów, a zwłaszcza berberysu zwyczajnego, który jest najbardziej podatny na zakażenie tym grzybem, nie wolno sadzić w pobliżu terenów rolniczych. Jeżeli jednak zastanawiasz się nad żółtym czy czerwonym akcentem we własnym ogrodzie, rozważ posadzenie berberysu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *