OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Cenne krzewy w oczyszczaniu powietrza

Biała hortensjaKrzewy ozdobne nie tylko pięknie prezentują się w ogrodach, stanowią interesujące tło dla niższych roślin, ale również nie zapominajmy, że mogą być pomocne w walce z pyłami i zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Rośliny, krzewy i drzewa to zielona płuca Ziemi. Niejednokrotnie tego nie doceniamy. Jakie popularne krzewy ogrodowe pomagają oczyszczać powietrze?

Hortensje, lilaki i tawuły

Lilaki
Lilak

Któż z nas nie lubi hortensji? Są piękne, dostojne i eleganckie. Sprawdzają się w rozmaitych kompozycjach ogrodowych: od aranżacji romantycznych po nowoczesne. Obficie kwitną każdego roku, mają szeroką paletę barw i nadają się do bukietów. Czegóż chcieć więcej, skoro także doskonale oczyszczają powietrze? W oczyszczaniu sprawdza się szczególnie hortensja krzewiasta. Duża powierzchnia jej liści jest w stanie przyjąć sporo zanieczyszczeń.

Tawuła japońska
Spiraea japonica

Popularne i kochane przez nas lilaki (Syringa) wykazują dużą skuteczność w oczyszczaniu powietrza w miastach, na wsiach oraz przy ciągach komunikacyjnych. Zwłaszcza lilak Meyera ‘Palibin’ silnie pochłania pyły. Lilaki cechują się silnym wzrostem i są odporne na niedogodne warunki siedliskowe. Bardzo szybko tworzą zarośla, które z powodzeniem można prowadzić wzdłuż ogrodzeń i dróg jako mocną barierę przeciw zanieczyszczeniom.

Tawuła japońska (Spiraea japonica) oraz tawuła van Houtte’a (Spiraea venhouttei) to krzewy, które intensywnie eksploatuje się w centrach dużych miast i parkach. Nic dziwnego – to jedne z najskuteczniejszych gatunków w oczyszczaniu powietrza. Nadają się szczególnie do usuwania pyłków zawieszonych. Najlepiej prezentują się skupione w grupy lub żywopłoty. Wymagają regularnego przycinania. Dobrze rosną w jałowej ziemi.