Zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze
Mocno eksploatowana gleba, czy to na polu, w ogrodzie, czy na działce szybko traci wartości odżywcze niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu, czyli makro i mikroelementy. Wyjałowiona gleba to brak warzyw, owoców, kiepskiej jakości trawnik, narażone na choroby iglaki. Kupując nawóz musimy zwrócić uwagę, czy posiada najważniejsze dla roślin składniki oraz określić, czego może brakować naszym uprawom.
Podstawowe składniki nawozów sztucznych
Azot (N), który wpływa na jakość plonu, jest niezbędny do wzrostu roślin. Gdy brakuje go w glebie rośliny mają jasnozielony kolor łodyg i liści, są wątłe i chorowite.
Fosfor (P) rośliny potrzebują go do przemiany materii, oddychania, fotosyntezy. Bez niego rośliny są osłabione, zwłaszcza na poziomie korzeni. Jeśli zauważymy na łodygach i ogonkach liści fioletowe przebarwienia to znak, że roślinom potrzebny jest właśnie fosfor.
Potas (K) – dzięki niemu roślina pobiera wodę. Bez odpowiedniego poziomu potasu roślina staje się mniej odporna na suszę i mrozy, a na liściach pojawią się żółte przebarwienia. Potasu może być też zbyt mało, gdy blaszki liści będą wyginać się do dołu.
Do tego, by nasz ogród, sad czy pole wydawały obfite plony niezbędne są także magnez, wapń, siarka, ale także mikroelementy: żelazo, cynk, miedź, bor, chlor, molibden. Co prawda rośliny nie potrzebują ich tyle, ile powyższych składników, ale bez nich też nie będą rosły.
Rozpoznanie problemu, zakup odpowiedniego środka
Jeśli dokładnie chcemy dobrać nawóz do gleby, powinniśmy pobrać próbkę i oddać do analizy. Możemy też wykonać test pH, obserwować co samoistnie rośnie w ogrodzie. Rośliny bardzo często wskazują, czego glebie brakuje, albo jakich składników jest pod dostatkiem. Tutaj jednak trzeba mieć albo doświadczenie, albo poszukać odpowiedniej lektury. Nawóz najlepiej kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Pod adresem http://fullgarden.pl/8-nawozy znajdziemy środki zarówno do ogrodu służącego do wypoczynku, pełnego roślin dekoracyjnych i kwiatów, jak i do warzywno-owocowego. Sztuczne nawozy mają tę przewagę nad naturalnymi, że są idealnie zbilansowane i bardzo łatwe do zastosowania nawet przez niedoświadczonego, początkującego ogrodnika.