rośliny rośliny doniczkowe zieleń na parapecie zielone aranżacje

Dom bez alergii, czyli jakich roślin i kwiatów powinien unikać alergik

Każdy, kto boryka się z alergią wie dobrze, jak bardzo potrafi być ona uciążliwa i jak bardzo potrafi zaburzyć normalne funkcjonowanie. Alergenów jest bardzo wiele. Wśród nich dość dużą grupę stanowią rośliny i kwiaty – również te doniczkowe. Zanim więc urządzicie swój wymarzony balkon lub taras, sprawdźcie, po które rośliny sięgać nie powinniście.

Na pewno na cenzurowanym znajdują się różnego rodzaju fikusy. Rośliny te potrafią uczulać nawet wtedy, gdy ich nie dotykamy. Skaleczone liście fikusów wydzielają bowiem płyn zawierający lateks, który jest silnym alergenem. Po wyschnięciu płyn ten staje się składnikiem kurzu, a co za tym idzie, unosząc się w powietrzu dostaje się do organizmu, np. przez nos. Nie trzeba więc dotykać fikusa, aby później borykać się z wywołaną przez niego alergią. Jeśli więc cierpicie na alergię, radzę trzymać się z daleka od fikusów.

Ale nie tylko fikusy uczulają. Uwielbiana przez wielu chryzantema również może zdziałać wiele złego, np. wywołać zapalnie skóry (głównie twarzy). Wśród kwiatów zawierających uczulające substancje znajduje się także pierwiosnek kubkowaty, po dotknięciu którego u osób wrażliwych powstaje wysypka, a także bluszcz pospolity, który bywa przyczyną obrzęku o czerwonym zabarwieniu.

 

 

Wśród kwiatów, których powinny wystrzegać się alergicy znajduje się również popularna i lubiana werbena. Drażnić mogą także kaktusy, narcyzy i hiacynty, tak więc ich również należy unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *