OGRÓD rośliny rośliny doniczkowe werandy i balkony zielone aranżacje

Lato pełne kwiatów

Lato pełne kwiatówRośliny pięknie kwitnące przez wiele tygodni są najwspanialszą ozdobą balkonu i tarasu. Rośliny sezonowe zmieniają balkon i taras w ukwieconą oazę. Bez oznak wyczerpania, przez całe lato aż do jesieni, wyczarowują kolorowe i pachnące bogactwo kwiatów, wypełniające doniczki, skrzynki i ample. Tworzą wspaniałą oprawę dla miejsc wypoczynku na wolnym powietrzu. Jak zorganizować kącik relaksacyjny na balkonie wśród kwitnących roślin? 

Kwiaty na balkon i taras

Balkony tonące w kwiatach
Balkony tonące w kwiatach

Wybierając kolory roślin kwitnących, warto pamiętać o różnym oddziaływaniu poszczególnych barw i ich odcieni. Do aranżacji w miejscu do relaksu najlepiej zastosować łagodniejsze odcienie wybranych kolorów. Delikatne tony liliowe, różowe i niebieskie zmienią nasz taras w romantyczny, emanujący spokojem zakątek. Taką paletę barw zapewnią nam kwiaty wielu różnych odmian werbeny, niecierpka, scewoli czy osteospermum. Nowe, drobnokwiatowe petunie ze zwieszającymi się pędami również zachwycają wachlarzem odcieni od pasteloworóżowych do jaskrawoliliowych. Często płatki kwiatowe tych odmian są ładnie żyłkowane lub wielobarwne. Coraz większy i urozmaicony jest wybór bardzo lubianych petunii pełnych. Nowe odmiany idealnie nadają się do tworzenia bujnie ukwieconych, romantycznych aranżacji.

Różnorodne kwiaty na tarasie
Różnorodne kwiaty na tarasie

Atrakcją balkonowych miniogródków mogą być także rośliny o drobnych, ale bardzo licznych kwiatach. Lobelie, diaskie, nemezje i minipetunie w amplach unoszą się jak chmurki nad kącikiem do wypoczynku, wypełniając go łagodną i zwiewną aurą. Niektóre rośliny kwitną tak bujnie, że ich liście zupełnie znikają w gęstwinie kwiatów. Wspaniale kwitnące okazy zachwycają swym czarem także w kompozycjach mieszanych, tworząc urozmaicone kobierce kwiatowe.

Miejsce dla ukwieconych pojemników i doniczek powinno znaleźć się także na małym tarasie czy balkonie. Wiele możliwości stwarzają na przykład kwiatowe ample, które możemy zawiesić na konstrukcji zadaszenia. Warto też wykorzystać zajmujące mało miejsca wąskie ławki pod doniczki i skrzynki, a także smukłe i wysokie pojemniki. Wówczas bez problemu ustawimy na balkonie krzesła, a gdy siedzimy, kwitnące rośliny znajdują się na wysokości oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *