BUDOWA I REMONT Materiały budowlane Ściany

Kamień ozdobny – ponadczasowy materiał wykończeniowy

Płytki wyglądem imitujące kamień naturalny coraz chętniej wybierane są np. na elewację, do wykończenia wnętrza domu lub do ozdobienia ogrodzenia. Dzięki różnorodnej kolorystyce i fakturze płytki kamieniopodobne nadają wykańczanemu elementowi bardzo ciekawy efekt wizualny. Dużą zaletą kamienia elewacyjnego jest jego nieskomplikowany montaż.

Ozdobne płytki kamieniopodobe na ścianie w pokoju dziennym
Ozdobne płytki kamieniopodobe na ścianie w pokoju dziennym

Wiele marek oferujących na rynku budowlanym kamień elewacyjny tworzy inspirujące kolekcje, które dostarczają mnóstwo możliwości stylizowania elewacji, cokołów budynków, ogrodzeń i wnętrz. Wybrać można dekory inspirowane antyczną sztuką budowlaną albo kamień wzorowany na tradycyjnej architekturze śródziemnomorskiej. Naturalna barwa i bogactwo form kamienia ozdobnego sprawiają, że idealnie komponuje się on z metalem, szkłem i drewnem, a więc z materiałami chętnie wybieranymi w nowoczesnych aranżacjach.

Kamień elewacyjny dekoracyjny Ivory
Kamień elewacyjny dekoracyjny Ivory

Kamień elewacyjny jest wytrzymały i łatwy w obróbce oraz w montażu. Produkuje się go w formie paneli albo kamiennych plastrów. Jest zdecydowanie lżejszy niż kamień naturalny, dlatego nie obciąża ścian. Ma uniwersalną strukturę, więc można go kłaść w poziomie lub w pionie. Kamieniopodobne płytki elewacyjne wykonane są z betonu, stąd wynika ich stosunkowo niska cena.

Kamień elewacyjny Rusty Stegu
Kamień elewacyjny Rusty Stegu

Przed położeniem kamienia ozdobnego wysuszoną i oczyszczoną ścianę trzeba zaimpregnować specjalnym środkiem. Po wyschnięciu ściany, czyli po około 24 godzinach, można zacząć przyklejać płytki. Płytki warto dobierać z różnych kartonów, żeby powierzchnia okładziny zyskała ciekawą strukturę. Kamień elewacyjny przyklejamy do ściany za pomocą odpowiedniego kleju. Niektóre płytki elewacyjne, przypominające cegły, można kłaść z zastosowaniem fugi. Fuga do kamienia elewacyjnego jest sprzedawana w specjalnych workach, do rozrobienia z wodą. Po ułożeniu płytek elewacyjnych całość należy zabezpieczyć specjalnym środkiem, który chroni przed wilgocią i zanieczyszczeniami oraz nadaje płytkom intensywny kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.