Najpiękniejsze begonie do ogrodu
Wśród wielu roślin jednorocznych, bylin i traw begonie zwracają na siebie uwagę długim kwitnieniem, barwnymi kwiatami i zadziwiającą wręcz wytrzymałością. Begonie kwitną przez okrągły rok we wszystkich możliwych kolorach z wyjątkiem niebieskiego i fioletowego. Sezon dla tych roślin zaczyna się na początku maja, kiedy są wystawiane na wolne powietrze, a kończy pod koniec października, kiedy przemieszcza się je do zimowej kwatery.
Kilka słów o begoniach
Mimo iż begonie preferują głównie miejsca jasne do półcienistych, to dla nowszych odmian, takich jak Dragon Wing lub Olimpia Sprint, słoneczne balkony, tarasy i rabaty nie są już żadnym wyzwaniem. Silne upały mogą im jednak poważnie zaszkodzić. Godnymi polecenia roślinami towarzyszącymi na stanowiska półcieniste są bodziszek wielkokorzeniowy, podrzeń żebrowiec oraz pragnia Waldsteinia geoides. Begonie bulwiaste, jak odmiana Nonstop Goldorange, wyróżniają się błyszczącymi kwiatami. Begonia stale kwitnąca Begonia semperflorens i wytrzymała Begonia obliqua Maribel nadają się do uprawy w miejscach słonecznych. Odmiany ubarwione pastelowo można sadzić na brzegu rabaty z roślinami jednorocznymi lub różnej wielkości bylinami.
Begonie w grupach i pojedynczo
Begonie są idealnymi partnerami jednorocznych roślin balkonowych. Z niecierpkiem, emezją oraz lobelią komponuje się bardzo dobrze nowa, wytrzymała odmiana Solenia Floweelrood. Odmiany wyróżniające się charakterystyczną girlandowatą formą wzrostu mogą się też rozwijać bez towarzystwa innych roślin, tworząc w amplach lub postawionych na podwyższeniu skrzyneczkach gęste kwiatowe poduchy.
Begonie będą kwitnąć długo, jeśli zagwarantujemy im luźne, próchnicze podłoże i będziemy je regularnie podlewać. Zawiązywanie się kwiatów przyspieszy niewielka dawka nawozu wiosną. A jeśli begonie bulwiaste będziemy zasilać co 15 dni aż do jesieni słabym roztworem nawozu, bulwy uzupełnią swoje rezerwy pokarmowe.