prawo budowlane - aktualności prawo budowlane - poradniki

Okresowe przeglądy kominiarskie – kto jest za nie odpowiedzialny i co ile trzeba je robić

Kto mieszka w bloku, jest z pewnością przyzwyczajony do tego, że dwa razy w roku odwiedza go kominiarz, który sprawdza drożność przewodów wentylacyjnych. Kto mieszka w domku, u tego różnie bywa, bo nikt posiadacza nieruchomości nie pilnuje.

kominiarz

 

Otóż za przeprowadzanie przeglądów kominiarskich odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca budynku. O ile zarządcy osiedla załatwiają sprawę hurtem i mają na ten cel pieniądze z opłat miesięcznych uiszczanych przez mieszkańców wspólnoty czy spółdzielni, o tyle właściciele domków jednorodzinnych czy szeregowych są zobowiązani do wzywania kominiarza samodzielnie.

Pierwszy przegląd kominiarski każdego budynku musi mieć miejsce przez uzyskaniem pozwolenia na jego użytkowanie – inwestor jest zobowiązany okazać protokół badani przewodów kominowych (Art. 57.)

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – mówi, że przeglądu instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) oraz innych mogących w pewnych okolicznościach powodować zagrożenie elementów budynku trzeba dokonywać przynajmniej raz w roku (Art. 62). W ustawie można znaleźć także informacje o zobowiązaniu właściciela budynku do niezwłocznego usuwania uchybień wykrytych podczas kontroli kominiarskiej.

Częstsze przeglądy i czyszczenie przewodów są konieczne w budynkach przemysłowych, w których ma miejsce spalanie dużej ilości różnych substancji opałowych- mówi o tym Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej, Rozdział 7.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *