Porady ogrodnicze

Awaria bramy – co robić?

Pomimo swojej relatywnie trwałej i solidnej konstrukcji napędy do bram potrafią ulegać awariom. Większość z nich nie wynika jednak z jakiejkolwiek wady samej bramy, a raczej z kombinacji niekorzystnych dla mechanizmu czynników lub/oraz zaniedbań ze strony użytkowników.

Napęd do bramy przestał działać!

bramy przesuwneZdecydowana większość awarii mechanizmów otwierania bram ma miejsce zimą oraz na początku wiosny. W szczególności automatyczne napędy do bram ulegają w tym okresie poważnym awariom.

Jak to się dzieje? Mechanizmy bramowe w tym okresie poddane są naprawdę niełatwym testom. Połączenie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak śniegu, deszczu, ale także mrozu i odwilży sprawia, że uszkodzeniu ulegać mogą części mechaniczne, jak również cała elektronika sterująca. Czy istnieje jakikolwiek sposób na to by zapobiec uszkodzeniu bramy?

Brama nie otwiera się – co robić?

Nie trzeba od razu dzwonić do serwisu! Owszem, lepiej nie wykonywać samodzielnie żadnych napraw, ale warto wiedzieć o tym, że użytkownik bramy może we własnym zakresie wykonać sprawdzenie działania mechanizmu, a często nawet usunąć przyczynę problemów. Jak to możliwe?

Przede wszystkim, warto upewnić się czy przestrzeń po której przesuwa się cała brama nie zawiera jakichkolwiek przeszkód. W szczególności ma to znaczenie podczas zimy, gdy obfite opady śniegu potrafią dosyć istotnie utrudnić normalne działanie samej bramy.

Często zdarza się, że napędy do bram nie działają, choć usilnie naciskamy przycisk na pilocie. W takiej sytuacji warto odryglować blokadę bramy ręcznie i dokładnie sprawdzić, czy mechanizm nie napotyka na opór. Procedura wygląda nieco inaczej w zależności od typu bramy.

W przypadku bram przesuwnych warto upewnić się czy profil po którym porusza się urządzenie nie jest oblepiony śniegiem. Konieczne wtedy staje się dokładne oczyszczenie mechanizmu oraz usunięcie zalegającego tam śniegu czy lodu. Z kolei w przypadku bram skrzydłowych należy zadbać o odpowiednie nasmarowanie zawiasów urządzenia.

To jednak nie wszystko. Niezależnie od tego z jakim rodzajem mechanizmu mamy do czynienia, warto sprawdzić fotokomórkę. Zdarza się, że podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych ten element jest oblepiony śniegiem, a co za tym idzie, nie ma szans poprawnie działać.

brama z siłownikiem

Jak wybrać serwis?

Jeżeli powyższe działania nie przyniosły poprawy w postaci znacznie ulepszonej pracy bramy to warto wezwać serwis. Uwaga – sposoby na rozwiązanie usterki tego rodzaju mechanizmów potrafią dosyć istotnie różnić się w zależności od marki. Inaczej naprawia się napędy do bram Key, a jeszcze inaczej mechanizmy Nice czy BFT.

Oprócz tego należy pamiętać, że usunięcie usterki przez firmę autoryzowaną do serwisowania konkretnego napędu jest warunkiem utrzymania gwarancji na urządzenie. Zatem – zanim wezwiemy serwis i skorzystamy z jego usług koniecznie należy się co do tego upewnić! Tu zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.