Porady ogrodnicze

Basen w ogrodzie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Basen do ogrodu to świetny pomysł na lato, zwłaszcza biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną i związane z nią obostrzenia. Swoboda korzystania z własnego basenu, o dowolnej porze dnia, w pojedynkę, z rodziną lub znajomymi – to brzmi jak przepis na idealny, wakacyjny wypoczynek. Do wyboru mamy szeroki wachlarz basenowych możliwości, mieszczący się w trzech podstawowych kategoriach: baseny dmuchane, baseny rozporowe i baseny stelażowe. Ponadto baseny ogrodowe dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach oraz kolorach / wzorach, dzięki czemu z łatwością wybierzemy produkt optymalnie dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań, a także do miejsca, które przeznaczyliśmy na basen w ogrodzie. Jak wybrać idealny basen ogrodowy? Podpowiadamy!

Spis treści

Baseny ogrodowe – rodzaje

Baseny ogrodowe różnią się przede wszystkim techniczną stroną ich rozkładania i użytkowania, materiałem, z którego zostały wykonane poszczególne elementy, a także trwałością oraz odpornością na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne.

Baseny dmuchane

Baseny dmuchane to najtańsze i najmniejsze baseny ogrodowe, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w niewielkich, przydomowych ogródkach (również tych kilkunastometrowych ogródkach przynależących do mieszkań usytuowanych na parterze budynku wielorodzinnego) czy tarasach. Ze względu na swoje niewielkie rozmiar (maksymalna wysokość basenów dmuchanych nie przekracza najczęściej 53 cm) dedykowane są przede wszystkim małym dzieciom. Baseny dmuchane są bezproblemowe w obsłudze (wystarczy rozłożyć je na trawie lub kocu,  nadmuchać i napełnić wodą) i przechowywaniu (po spuszczeniu powietrza można je złożyć w niewielką kostkę i schować do safy czy skrzyni ogrodowej). Dzięki swoim niewielkim gabarytom sprawdzą się również podczas wyjazdów.

Najprostsze baseny z tej kategorii kupimy za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Nieco więcej zapłacimy za basen dmuchany z dodatkowymi atrakcjami, np. bramkami czy dmuchanymi obręczami do gry w wodną koszykówkę.

basen dmuchany

źródło: https://www.mazakzabawki.pl/pol_m_baseny-i-akcesoria-do-plywania_BASENY-i-akcesoria_Baseny-dmuchane-587.html

Baseny rozporowe

Baseny rozporowe to baseny wykonane z trwałego tworzywa, odpornego na przedziurawienia, większe od tradycyjnych basenów dmuchanych, a co za tym idzie – atrakcyjne również dla starszych dzieci. Co to znaczy basen rozporowy? W nazwie zawiera się opis działania – basen ma jedynie dmuchany kołnierz (szybko nadmuchamy go za pomocą pompki), a usztywniona konstrukcja powstaje podczas napełniania basenu wodą i w wyniku napierania tejże na ścianki. Baseny rozporowe są okrągłe o średnicy nawet kilkuset centymetrów i wysokości nie przekraczającej 76 cm – najpopularniejszy rozmiar to 366×76 cm. Baseny rozporowe są dość trwałe, łatwe do rozłożenia i złożenia oraz bezproblemowe w przechowywaniu.

Za najpopularniejsze baseny z tej kategorii zapłacimy około 200 – 300 zł.

Baseny stelażowe

Baseny stelażowe to bardziej zaawansowane konstrukcje (odporne na uszkodzenia i przedziurawienia tworzywo opiera się na metalowym stelażu), dzięki którym możliwe jest postawienie w ogrodzie dużego lub bardzo dużego basenu, z którego z przyjemnością będą korzystać zarówno starsze dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe. W tej kategorii znajdziemy baseny o maksymalnej głębokości około 120 cm, w kształcie koła (o średnicy nawet około 5 metrów) lub prostokąta (zapewniającego nawet ponad 20 m2 powierzchni basenowej podłogi). To baseny duże, trwałe i solidne, w których można się nie tylko ochłodzić i popluskać, ale również – pływać!

Za baseny stelażowe zapłacimy najczęściej od tysiąca do kilku tysięcy złotych, Kalkulując inwestycją w basen ogrodowy z te kategorii należy również pamiętać o konieczności dokupienia stosownych akcesoriów, które umożliwią nam utrzymanie basenu i wody w czystości.

basen stelażowy

źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-45304-Moj-Pierwszy-Basen-stelazowy-122×122-Bestway-56217.html

Dopasuj rozmiar basenu do ogrodu

Sporym wyzwaniem może być kupienie basenu, który nie tylko zaspokoi potrzeby wszystkich jego potencjalnych użytkowników, ale również doskonale wpisze się w architekturę naszego ogrodu. Właściciele dużych ogrodów z rozległymi trawnikami mogą sobie pozwolić na pełną dowolność w doborze basenu – zarówno jego kształtu, jak i wielkości. W tym przypadku i w kontekście dopasowania basenu do ogrodu najistotniejszym kryterium wyboru basenu mogą być kwestie wizualne – w zależności od sposobu zagospodarowania terenu, w jednych ogrodach lepiej będzie wyglądał basen okrągły (np. przy zaokrąglonych skarpach czy półokrągłych rabatach), a w drugich basen prostokątny (np. w ogrodach urządzonych w nowoczesnym stylu, z obrzeżami i rabatami zaprojektowanymi w formach kwadratów i prostokątów).

Właściciele mniejszych parceli, dysponujący mniejszą ilością miejsca – będą zmuszeni do przeprowadzenia dokładnych pomiarów fragmentu trawnika przeznaczonego pod basen ogrodowy. Przyjmuje się, że do basenu powinno się móc swobodnie podejść z każdej strony, co wymaga zachowania minimum 70 – 100 cm odległości od elewacji, balustrad i innych elementów małej architektury ogrodowej. Należy również pamiętać, że decydując się na rozstawienie w ogrodzie basenu rozporowego i basenu stelażowego, musimy odpowiednio przygotować grunt – powinien być bezpieczny dla dna basenu oraz poziomy.

Użytkownicy basenu – basen dla dorosłych czy basen dla dzieci?

Aby zabawa w basenie była przyjemna i nie straciła na atrakcyjności po kilku wizytach w wodzie – należy wybrać taki rozmiar basenu, który umożliwi swobodną i bezpieczną zabawę poszczególnym członkom rodziny. Małym dzieciom w zupełności wystarczy niewielki basen dmuchany, zwłaszcza jeśli zadbamy o dodatkowe akcesoria / zabawki do wody. Starsze dzieci z radością będą się bawić (a nawet uczyć pływać!) w basenie rozporowym. Jeżeli zaś zależy nam na basenie dla całej rodziny, z którego korzystać będą również nastolatki i osoby dorosłe – niezbędne będzie zainwestowanie w większy basen stelażowy (dzieci powinny przebywać w nim wyłącznie pod opieką osób dorosłych!).

Baseny oraz akcesoria do pływania dostępne z sklepie Mazak Zabawki

Gdzie szukać wysokiej jakości baseny ogrodowe i akcesoria do pływania? Jednym z takich miejsc jest sklep z zabawkami Mazak. Znajdziemy tutaj m.in. szeroki wybór basenów dmuchanych, najpopularniejsze baseny rozporowe i stelażowe, a także materace dmuchane i koła dmuchane (w różnych kształtach!), kamizelki, makarony piankowe do nauki pływania, akcesoria do nurkowania oraz zestawy do zabaw w basenie. Tutaj również wyposażymy się w niezbędne akcesoria basenowe – pompki i pompki tłokowe, pokrywy basenowe, odkurzacz do czyszczenia basenu, pompy i dozowniki chemii basenowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *