BUDOWA I REMONT Materiały budowlane Ściany

Nowe mieszkanie – na co zwracać uwagę przy odbiorze

Dla świeżo upieczonych właścicieli mieszkania świat zdaje się malować w samych kolorowych barwach. Jakkolwiek ich optymizm może być uzasadniony, nie powinien przesłonić trzeźwego podejścia do codzienności inwestycji budowlanych. Prawda jest taka, że nawet w dzisiejszych czasach warto mieć oko wyczulone na wszelkie przypadki nieścisłości, ponieważ ich wczesne wykrycie może dać szansę na poprawienie, a co za tym idzie doprowadzenie inwestycji do użyteczności.

nowe mieszkania
Nowe mieszkania i odbiór techniczny. Źródło zdjęcia: pixabay

Nowe mieszkania w Gdańsku, Warszawie czy Wrocławiu obrastają miasta kolejnymi kręgami, a do ich wnętrz wprowadzają się zadowoleni mieszkańcy. Aby ich satysfakcja była pełna, nie powinni zapomnieć o zwróceniu uwagi na kilka podstawowych kwestii.

– Ściany

To właśnie tu może pojawić się najwięcej problemów. Utrzymanie pionu jest tutaj absolutnie najważniejsze, dlatego konieczne będzie przymierzenie i znalezienie wszelkich odchyłów za pomocą poziomicy. Da nam to także pojęcie o równości ścian, co nie zawsze musi wynikać z błędów konstrukcyjnych, ale często też z kłopotów przy wykończeniu.

Wszelkie ułomności dotyczące pokrycia powierzchni farbą będą znacznie bardziej widoczne jeżeli przyjrzymy się im w świetle słonecznym. Dlatego koniecznie wybierajmy się na odbiór nowego mieszkania w ciągu dnia, sztuczne światło pozwoli ukryć niektóre niedoskonałości.

– Hydraulika i elektryka

Wszelkie wystające rury powinny być szybko zauważalne, dlatego raczej się przed nami nie skryją, szczególnie na rogach między ścianami a podłogą. Sprawdźmy też każdy korek wystający ze ściany – nie powinien ustępować pod naszymi dotykiem. Nie zapomnijmy by sprawdzić czy odpowiednie przyłącza prowadzą do właściwych ustępów, ponieważ zdarzają się sytuacje w których ciepła woda spływa do toalety.

O ile błędy przy wykonaniu i położeniu hydrauliki mogą skończyć się zalaniem, wadliwa instalacja elektryczna to ryzyko pożaru, a nawet śmiertelnego porażenia. Dlatego warto zaopatrzyć się zawczasu w miernik napięcia, który wykryje wszelkie nieprawidłowości. Nie zaszkodzi też wykrycie czy każde gniazdko oferuje właściwe napięcie, dlatego weźmy ze sobą bezpieczny wkrętak z miernikiem. Na sam koniec rzućmy okiem na skrzynkę rozdzielczą, sprawdźmy czy wszystko jest odpowiednio rozpisane.

– Okna

Instalacja futryn potrafi sprawić wiele kłopotów, a problemy z nią związane potrafią przełożyć się na straty ciepła, wzrost wilgoci i ryzyko grzyba. Wystarczy że sprawdzimy dłonią całe obramowanie okna, jeżeli wyczujemy przeciskające się powietrze, jest to sygnał by podjąć odpowiednie kroki.

Jeżeli chcemy absolutnie upewnić się, że nasz budynek będzie sprawny w dzień odbioru, wybierzmy koniecznie zaufanego developera z doświadczeniem, takiego jak sugerowany wcześniej Polnord. W tym wypadku nie musimy się obawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *