BUDOWA I REMONT

Na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania?

Kupowanie mieszkania to wielkie wydarzenie, ale też spora inwestycja, którą trzeba zaplanować na lata. Mieszkania nie zmienia się co sezon, dlatego myślenie perspektywiczne, pewna powolność w podejmowaniu decyzji i ostrożność mogą mieć niebagatelne znaczenie.

Zanim na konto dewelopera wpłyną pieniądze za nowe mieszkanie, a ekipa przeprowadzkowa zacznie przenosić meble, czasami musi upłynąć nawet kilka miesięcy. To dobry czas na szukanie lokum idealnego, dopasowanego metrażem, miejscem położenia czy układem do indywidualnych oczekiwań.

Przede wszystkim dostosuj metraż do swoich potrzeb

Pierwsze, o czym trzeba pomyśleć, to o przestrzeni. Na rynku największym powodzeniem cieszą się mieszkania małe, jedno i dwupokojowe. Są niedrogie podczas zakupu i tanie w eksploatacji, jednak z czasem, przy powiększającej się rodzinie i rosnących potrzebach, może wydać się ciasne, a nie przytulne. Zamiana małego metrażu na duży skutkuje kolejnym dużym zakupem, dlatego warto zastanowić się nad swoją przyszłością. Oczywiście samotne kupowanie mieszkania o dużej powierzchni także nie zawsze jest trafionym pomysłem, bo jego utrzymanie może znacznie więcej kosztować.

Kiedy z lokum ma korzystać para, powinna mieć salon i osobną sypialnię. Przydaje się też trzeci pokój, który może być gabinetem do pracy, a z czasem zamienić się w pokój dla dziecka. Rodzina z dziećmi często wymaga salonu, sypialni oraz pokojów dziecięcych, nawet niewielkich, ale osobnych dla każdego członka rodziny. Ze statystyk wynika, że większość młodych małżeństw szuka mieszkań o powierzchni 40-60 metrów kwadratowych. Warto jednak sprawdzić, czy w mieszkaniu nie będzie skosów, które dodatkowo ograniczają funkcjonalność pomieszczeń, albo dokładnie porównać koszt zakupu mieszkania mniejszego i większego. Może się okazać, że inny deweloper działający w tym samym mieście, oferuje mieszkania większe za tę samą cenę.

osiedle dziecko

Sprawdź lokalizację- odpowiednią do Twojego trybu życia

Osiedla mieszkaniowe powstają zarówno w centrum dużych miast jak i miasteczek, na obrzeżach i poza miastami, w miejscowościach przyległych do dużej aglomeracji. Wszystkie cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ każdy kupujący ma odmienny tryb życia i różne potrzeby. Ludzie młodzi, pracujący w korporacjach, ceniący sobie bliskość do lokali rozrywkowych i nieposiadający dużych ograniczeń finansowych, bardzo często decydują się na mieszkania mniejsze, ale w ścisłym centrum. Inaczej nieco wybierają rodziny z dziećmi.

Oni cenią spokój, zielone tereny i określoną infrastrukturę. Sprawdzają, czy w bezpośredniej okolicy osiedla są przedszkola i żłobki, szkoły, przychodnie zdrowia, place zabaw, a nawet pływalnie. Interesuje ich spokój, większa powierzchnia mieszkania, windy w budynku i garaże na samochód oraz dodatkowe komórki lokatorskie, w których można schować wózek, zabawki czy inne rzadziej używane sprzęty. Osoby pracujące w centrum, a mieszkające poza miastem albo w dzielnicach podmiejskich, muszą mieć sprawny dostęp do głównych arterii, albo do komunikacji miejskiej: punktów przesiadkowych, stacji kolejowej.

Plaża w gdańsku
Plaża w gdańsku

Studenci w ośrodkach akademickich, na przykład w Gdańsku, wolą kupić mieszkanie, niż je wynajmować, szukają niewielkich lokali w pobliżu uczelni. Osoby młode zwykle nie zrażają się wysokością, na której ma znajdować się mieszkanie. Seniorzy i młode rodziny zwykle w pierwszej kolejności pytają o piętro, na którym lokum się znajduje. Im niżej, tym łatwiej przemieszczać się, zwłaszcza kiedy w bloku nie ma windy.

Sprawdź plany osiedla i plany zagospodarowania

Wiele nowo budowanych osiedli na obrzeżach miast wyrasta prosto z ziemi, na której nic nie ma. Nie oznacza to jednak, że za 5, 10 czy 15 lat wciąż okolica będzie zielona, a z okien będzie widać horyzont i zachody słońca.

Przed zakupem mieszkania trzeba zapoznać się z planami miasta czy gminy dotyczącymi zagospodarowania przestrzeni.

Może się bowiem okazać, że pod oknem wyrosną wieżowce, centra handlowe albo powstanie węzeł komunikacyjny, który przez całą dobę będzie zagłuszał spokój mieszkańcom. Jeśli natomiast w pobliżu ma powstać plac zabaw, szkoła, sklepiki, czy skwer albo droga łącząca osiedle z oddaloną od niego obwodnicą, miejsce takie jest perspektywiczne i z czasem może okazać się idealnym do mieszkania dla rodziny.

Układ okien- nasłonecznienie oraz układ mieszkania

Kiedy już wiemy, co może powstać dookoła osiedla, albo wiemy, że osiedle już jest świetnie zagospodarowane, powinniśmy zastanowić się nad tym, co chcemy wiedzieć z okien. Na wybór układu mieszkania powinno mieć wpływ także jego nasłonecznienie. Najbardziej słoneczna strona to strona południowa. Często wybiera się mieszkania, których okna z salonu są wystawione na najdłuższą ekspozycję. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oznacza to upał latem oraz konieczność montażu rolet, jeśli lubimy oglądać w salonie telewizję.

Dobrą stroną dla kuchni jest strona wschodnia. Kiedy obudzimy się rano, w kuchni będzie panowało przyjemne ciepło, a promienie słoneczne pobudzą nas do życia. Strona zachodnia jest dobra dla sypialni. Promienie nie będą nas budzić o świcie, a ocieplą wnętrze sypialni po południu. Osoby, które lubią cień, mogą bez obaw wybrać ekspozycję północną. Muszą jednak liczyć się z tym, że mieszkanie to będzie chłodniejsze i ciemniejsze nawet w upalne, słoneczne dni. Południowa strona świata zwykle jest rezerwowana dla łazienek lub sypialni.

Cena – czy mieści się w Twoim budżecie?

Inwestorów, którzy są w stanie kupić mieszkanie za gotówkę, nie jest wielu. Zwykle są to osoby z ponad przeciętnymi zarobkami, takie, które odkładają pieniądze przez wiele lat, albo posiadają środki ze sprzedaży innego lokum. Nie oznacza to jednak, że osoba bez gotówki nie może mieszkać we własnym mieszkaniu.

Warto skorzystać z kredytów, jakie oferują banki, a do tego z programu Mieszkanie dla Młodych, który skierowany jest do ludzi nieposiadających własnego lokum. Mieszkanie można kupić z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, zawsze jednak warto określić w budżecie także kwotę niezbędną na remont lub wykończenie swojego nowego gniazdka.

Stawiaj na rzetelnych deweloperów

Ponieważ zakup mieszkania to spora inwestycja, która pochłonąć może oszczędności życia, albo skazuje na wieloletnie spłacanie kredytu, najważniejszy jest rozsądek i rozeznanie. Na rynku nieruchomości, zwłaszcza w dużych miastach firm deweloperskich powstaje bardzo dużo, a o upadkach, w których największymi poszkodowanymi są zwykli ludzie słychać w mediach często.

Dlatego najpewniej jest kupować u deweloperów z wieloletnim doświadczeniem, którzy cieszą się pozytywną opinią dotychczasowych klientów. Wizyta u dewelopera nie musi od razu kończyć się transakcją. Warto posłuchać rad, jak najlepiej kupić mieszkanie, na którym piętrze, zapoznać się z ekspozycją mieszkań na strony świata, z planami zagospodarowania przestrzeni dookoła osiedla i z czasem na spokojnie podjąć jedną z najważniejszych życiowych decyzji.

Artykuł przygotowany z ekspertami pracującymi w hossa.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.