OGRÓD

Domowe przepompownie ścieków

Czy inwestycja we własną, przydomową przepompownię ścieków rzeczywiście się opłaca? Kto może skorzystać z takiego rozwiązania? Przepompownie ścieków znajdą zastosowanie przede wszystkim na osiedlach domków jednorodzinnych, ale nie tylko. Równie użyteczne będą dla osób, które zarządzają ośrodkami wypoczynkowymi czy nawet obiektami sportowymi. Warto również dodać, że przydomowe przepompownie ścieków sprawdzą się we wszelkiego rodzaju wspólnotach mieszkaniowych.

Budowa przepompowni – podstawy

System takiego oczyszczania ścieków składa się z następujących elementów:

  • Zbiornik
  • Zespół hydrauliczny
  • Pion hydrauliczny
  • Zespół sterowniczy

Czym są poszczególne elementy?

Zbiornik to miejsce, w którym gromadzone są zanieczyszczenia. W zależności od typu przepompowni, może być wykonany zarówno z polimerobetonu, jak również polietylenu.Na czym polega różnica? Zbiorniki z polietylenu stosowane są w przepompowniach typu PS. W ramach takiego rozwiązania, transportowane są ścieki domowe, gospodarcze oraz przemysłowe. Tego rodzaju systemy sprawdzają się również przy przepompowywaniu wody deszczowej czy drenażowej. W każdej sytuacji, przepompownia typu PS może być użyta jako pośrednia, strefowa, ale i centralna. Z kolei zbiorniki z polietylenu sprawdzają się w ciągach komunikacyjnych.

Niezwykle ważnym elementem jest pion hydrauliczny. W ofercie jednego z producentów, http://meprozet.com.pl, przepompownie ścieków posiadają zatapialne pompy lub rozdrabniacze. Dla większej wydajności, stosuje się układ podwójnych pionów, współpracujący z dwiema pompami.

Hydrauliczny zespół stacjonarny łączy się z pionem pompowym za pomocą szybkozłączy ZGR, dodatkowo wyposażonych w zasuwę klinową. W zależności od systemu, stosuje się dwie wielkości szybkozłączy: DN40 i DN50.A tym wszystkim steruje się za pomocą panelu sterowniczego. Dzięki temu dodatkowi łatwo można kontrolować poziom cieczy, a także zarządzać zasilaniem czy sterowaniem.
przepompownia ścieków
Podstawowym atutem przepompowni ścieków jest fakt, iż bez stosowania głębokich wykopów można łatwo dokonać kanalizacji terenu. To właśnie dzięki temu przepompownie sprawdzą się w obiektach o niewysokiej zabudowie, jak choćby tunele czy piwnice. Dodatkowo, stosować można je w miejscach, które oddalone są od sieci kanalizacyjnych, a także na górzystych czy pagórkowatych terenach.Warto wiedzieć, że przepompownie same w sobie są dosyć trwałymi mechanizmami. Wytrzymałość zbiorników jest szacowana na kilkadziesiąt lat, więc praktycznie nie ma tu ryzyka wycieków czy uszkodzeń.

Podsumowanie

Przepompownie ścieków mogą być ciekawą alternatywą dla standardowych systemów kanalizacji. W szczególności sprawdzą się tam, gdzie typowe rozwiązania kanalizacyjne nie mogą być zamontowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.