rośliny doniczkowe

Kiedy przesadzać domowe kwiaty doniczkowe

Rośliny doniczkowe, które z upodobaniem hodujemy w swoich domach i mieszkaniach muszą być regularnie przesadzane, bowiem po pewnym czasie zaczynają źle się czuć w miejscu, w którym do tej pory rosły. Rozrastając się, rośliny nie tylko potrzebują więcej ziemi, ale także większego pojemnika.

 

Zmiana doniczki na nowszą jest szczególnie potrzebna, gdy korzenie gęsto przerastają ziemię lub wręcz wyrastają przez otwór w dnie.

Aby zapewnić roślinom to, co najlepsze, czyli harmonijny i niczym nieograniczony wzrost, warto przesadzać je co 2-3 lata. Najlepszą do tego porą jest wiosna, a dokładniej rzecz ujmując miesiąc marzec. Dobrym rozwiązaniem jest też kwiecień. Dlaczego? Bo dłuższe i cieplejsze dni pobudzają rośliny do intensywnego wzrostu.

Należy pamiętać, aby pod żadnym względem nie dokonywać przeprowadzki roślin ze starych doniczek do nowych w czasie ich spoczynku lub kwitnienia, czyli w sezonie jesienno-zimowym.

Warto również pamiętać o tym, że im roślina jest starsza, tym rzadziej się ją przesadza. O ile młode rośliny powinno przesadzać się co 2 lata, o tyle dorosłe rośliny wymagają przesadzania zaledwie raz na kilka lat.

U mocno rozrośniętych roślin, bytujących w dużych donicach zamiast gruntownego przesadzenia, można wymienić tyko górną warstwę podłoża, ewentualnie tylko ją uzupełnić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *