akcesoria ogrodowe Dekoracje OGRÓD rośliny doniczkowe szklarnie/ogrody zimowe werandy i balkony zieleń na parapecie zielone aranżacje

Doniczkowe kwietniki

Doniczka z kieszonkamiDoniczki z efektownymi niszami z powodzeniem spełniają rolę kolorowej minirabatki. Ceramiczne doniczki o dosyć niecodziennych kształtach mogą dziwić swym wyglądem, ale oferują wiele możliwości tworzenia aranżacji roślinnych. Doniczka w kształcie zbliżonym najczęściej do amfory ma otwarte, nieckowate występy, umieszczone na różnych wysokościach ścianki. W takich „balkonikach” czy „szufladkach” możemy posadzić różne rośliny, komponując niedużą, zajmującą mało powierzchni, grządkę ziołową lub ozdobną rabatkę.

Doniczki z kieszonkami

Doniczka z kieszonkami
Doniczka z kieszonkami na zioła

W pojemniku dobrze rosną sukulenty – rośliny o skromnych wymaganiach, gdyż nie szkodzi im mało wilgotne podłoże, łatwo wysychające w płytkich niszach. Efektownie wyglądają doniczki obsadzone truskawkami, szczególnie w czasie kwitnienia i dojrzewania owoców. Ładnym uzupełnieniem będzie dla nich posadzony w paru kieszonkach, obficie i długo kwitnący dzwonek dalmatyński, lobelia lub scewola. Spróbujmy skojarzyć sałatę liściową z jednorocznymi roślinami ozdobnymi albo cieniolubne niecierpki z paprociami.

Donica z niszami
Donica z niszami na sukulenty jako ozdoba tarasu

Podłoże dla ziół i sukulentów powinno w równych częściach składać się z ziemi kwiatowej, ogrodowej i piasku. Jednoroczne rośliny kwitnące latem potrzebują dosyć urodzajnego podłoża, np. ziemi kwiatowej zmieszanej z ogrodową. Rośliny należy sadzić z lekkim nachyleniem, aby korzenie miały kontakt z ziemią wewnątrz pojemnika. Mniej szkodliwe będzie wtedy przesuszenie podłoża w niszach, a w zimie rośliny nie przemarzną zbyt łatwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.