Narzędzia narzędzia malarskie Poradniki remontowo-budowlane

Odpowiedni wałek do malowania

Za malowanie mieszkania na ogół zabieramy się samodzielnie, dlatego warto wiedzieć jakie sprzęty pomogą nam sprawnie i szybko pomalować wnętrze. Podstawowym narzędziem malarskim jest wałek – pozwala szybko malować duże powierzchnie, nadaje się też do tworzenia ciekawych efektów dekoracyjnych. By jednak malowanie przebiegło sprawnie, należy wybrać odpowiedni wałek.

W sklepach można znaleźć sporo najróżniejszych wałków malarskich. Różnią się nie tylko rozmiarem, ale i materiałem z jakiego są wykonane: znajdziemy wałki welurowe, sznurkowe, futrzane czy gąbkowe. Bardzo popularne są te wykonane z mikrofibry, doskonałe do malowania wodorozcieńczalnymi farbami akrylowymi. Jeśli planujemy malowanie zarówno farbą akrylową, jak i rozpuszczalnikową postawmy na wałek wykonany z włókien poliakrylowych, który jest wyjątkowo trwały.

Przy wyborze wałka pamiętajmy też o tym jakie powierzchnie będziemy malować. Duże powierzchnie najwygodniej maluje się wałkiem o krótkim włosiu długości 6-10 mm. Przy odnawianiu szorstkich powierzchni (jak tradycyjne tynki czy tapety strukturalne) eksperci polecają wałki o dłuższym włosiu (13-15 mm). Oprócz długości włosia zwróćmy też uwagę na szerokość wałka – im szerszy, tym szybciej będzie się nim malowało. Optymalna szerokość to 24 cm przy dużych powierzchniach. Do precyzyjnego malowania wąskich powierzchni i wykańczania brzegów przydadzą się wałki węższe.

Przeczytaj koniecznie:  Wiertarka udarowa dla amatorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *