BUDOWA I REMONT podłogi Poradniki remontowo-budowlane Ściany

Jak optycznie powiekszyć pomieszczenie? Farby, tapety, techniki malowania.

Nie wszystkie mieszkania składają się z przestronnych pomieszczeń. Zdarza się czasem, że pokoje są nieduże, a kuchnia wąska i nieproporcjonalna. Żeby sprawić aby nasze mieszkanie wydawało się większe wystarczy odpowiednio dobrać kolory ścian i podłóg.

pastelowe ściany

Source: google.hr via Ashley on Pinterest

 

Jeżeli chcemy powiększyć pokój o małych rozmiarach to powinniśmy pomalować go farbami o jasnych barwach. Pastelowe kolory ścian i sufitu spowodują, że pokój będzie sprawiał wrażenie bardziej przestronnego.

Efekt wzmocnimy poprzez dobranie podobnego do koloru ścian, odcienia naszej podłogi. Prostym trikiem na optyczne zwiększenie pokoju jest zawieszenie lustra na krótszej ścianie. Tapetując małe pomieszczenie powinniśmy wybrać tapetę o małych wzorach.

biała sypialnia z lustrem

 

Pokój może również „poszerzyć” pomalowanie sufitu ciemną farbą albo podłoga w paski. Jeżeli chcielibyśmy sprawić żeby nasze pomieszczenie wydawało się wyższe to przydatne będzie pomalowanie pionowych pasów na ścianach. Inną metodą jest wymalowanie ścian w ciemnych, a sufitu w jasnych kolorach. Pokój będzie sprawiał wrażenie wyższego, gdy ściana będzie się kończyć na górze pasem (o szerokości kilkudziesięciu centymetrów) pomalowanym w takim samym kolorze co sufit.

 

1 thought on “Jak optycznie powiekszyć pomieszczenie? Farby, tapety, techniki malowania.

  1. Co prawda, to prawda! Ja zawsze stosuję jedną zasadę: jeśli chcę optycznie wydłużyć pokój, ściany boczne maluję na ciemne kolory, a te znajdujące się naprzeciw wejścia na kolory jasne. Jeśli zaś chcę poszerzyć wnętrze, uciekam się do zasady odwrotnej – boki ścian maluję na jasno, a ścianę naprzeciw wejścia na ciemno 🙂 Działa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.