Narzędzia narzędzia malarskie

Malowanie natryskowe

Dzięki wykorzystaniu elektrycznego pistoletu natryskowego można malować szybciej i wygodniej. Różnicę czuć zwłaszcza wtedy, gdy nanosimy farbę na powierzchnie głęboko fakturowane lub ażurowe, których tradycyjne malowanie jest bardzo żmudne. Pistolety strzelające strumieniem farby stają się coraz bardziej popularne. Odpowiednio nanoszona nimi farba nie pozostawia smug na powierzchni, co bywa uciążliwe podczas malowania pędzlem. Pistolety natryskowe zapewniają też mniejsze zużycie farby.

Malowanie natryskowe
Malowanie natryskowe

Malując ściany tradycyjnie wałkiem lub pędzlem, zdarza się, że farba odchodzi płatami pod wpływem nanoszenia kolejnych warstw. Przy malowaniu natryskowym unikamy tego typu problemu. Nie ma też obawy, że na malowanej powierzchni pozostaną jakieś włoski, co często zdarza się przy używaniu zwykłego pędzla. Elektryczne pistolety malarskie zazwyczaj zasilane są z sieci, ale można również kupić model akumulatorowy. Silnik pistoletu spręża powietrze, a ono powoduje zasysanie farby do dyszy, skąd jest rozpylana na zewnątrz. Kąt rozpylania farby oraz siłę natrysku można regulować. Natrysk farby następuje po naciśnięciu i przytrzymaniu spustu.

Pistolet do malowania natryskowego
Pistolet do malowania natryskowego

Przy malowaniu natryskowym należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Przed napełnieniem zbiornika farbą sprawdź, czy nie ma w niej grudek ani innych zanieczyszczeń, które mogą zatykać dysze. Przecedź farbę przez sito.
  2. Przed malowaniem ustaw parametry strumienia i siłę nacisku.
  3. Wcześniej zrób próbę malowania na kawałku kartonu, a nie na ścianie.
  4. Jeśli farba zaczyna spływać po malowanej ścianie, maluj z większej odległości.

Podczas malowania natryskowego należy spodziewać się większego zużycia folii i taśm malarskich, żeby sprzęty i przedmioty, których nie udało się pochować, starannie zabezpieczyć przed zachlapaniem. Po skończonej pracy należy wylać resztkę farby ze zbiornika, umyć go i napełnić czystą wodą, po czym całą zawartość należy wypryskać.

Do malowania natryskowego nadają się farby akrylowe, lateksowe, olejne, a także bejce, lakiery, lakierobejce, impregnaty, a nawet środki owadobójcze. Ważne jest jednak to, by płyn wlany do zbiornika nie był zbyt gęsty i nie zatykał dyszy. Aby cieszyć się z malowania natryskowego, trzeba kupić pistolet o dobrych parametrach, tzn. o mocy silnika nie mniejszej niż 200-300 W. Ważna jest również wydajność tłoczenia podawana w gramach na minutę – im wyższa wydajność, tym lepszy pistolet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *